Blajul – „Oraşul mierii”
De câţiva ani la Blaj se continuă o tradiţie lăudabilă, iniţiată de Consiliul şi Primăria municipiului, de sărbătoare a mierii. Acest produs fantastic creat de cele mai harnice lucrătoare din lume – „albinele”. Cred că nici cei mai optimişti organizatori nu-şi închipuiau la început că într-un termen relativ scurt, Blajul să ajungă să găzduiască „cel mai mare târg apicol din România”. Interesul pentru acest târg ce a întrecut toate aşteptările, participanţii fiind din toată ţara, de la Suceava – Iaşi – Timişoara până la Constanţa, Craiova, Târgu Jiu, Sibiu, Cluj, Baia Mare iar ceea ce e cel mai mult de apreciat este faptul că cei care şi-au expus produsul sunt toţi producători autentici (niciun samsar) capabili oricând să susţină discuţii pertinente despre acest produs miraculos, căruia omenirea îi datorează chiar existenţa ei.
În cotidianul „Unirea” a fost evidenţiată participarea producătorilor principali din ţară precum şi notabilităţile judeţene, prefect, preşedintele Consiliului Judeţean în frunte cu domnul Valeriu Tabără, ministrul Agriculturii care s-au bucurat de o primire călduroasă din partea domnului primar al municipiului, Gheorghe Valentin Rotar. Nu o să scriu de întreaga paletă a manifestărilor care au mers la sufletul câtorva mii de oameni prezenţi la Blaj, mă opresc doar la întâlnirea şi discuţiile care s-au desfăşurat în sala Centrului Cultural „Iacob Mureşianu”. Dintre un număr mare de producători au fost prezenţi şi specialişti din străinătate (Germania) şi doamna ing. Alina Vanasi (Cluj Napoca) administrator practician apiterapie la SC Casabio Cluj Napoca. Sunt convins că puţină lume ştie că produsele stupului pe lângă rolul de bază (aliment) mai au un rol extraordinar ca aliment medicament, care după anumite reguli oferă celor aflaţi în suferinţă o terapie dulce cu rezultate fantastice.
Am reţinut rezultate rapide în unele boli în care medicina nu mai poate face nimic; se recomandă tuturor celor care suferă din cauza ficatului să consume polen crud şi pastură proaspătă; se recomandă în viroze şi ca imunostimulator la copilaşi, „apilarnil” şi „lăptişorul de matcă” măreşte potenţa la bărbaţi. Am dat doar câteva exemple din cele prezentate de doamna ing. Alina Vanasi, cei interesaţi putându-se adresa Centrului de Nutriţie Corectă – Apiterapie Cluj Napoca – SC Casabio. Iată că la Blaj pe lângă acest faimos târg al mierii, cetăţenii se pot întâlni cu specialiştii care au la bază studii intense privind acest miraculos produs care este folosit tot mai mult în terapia unor boli ce par incurabile.
Felicitări tuturor organizatorilor şi mulţumiri participanţilor care au onorat acest frumos eveniment.
Rică ROMAN
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul