Blăjeanca Mihaela Blaga (CSU Alba Iulia), a doua medalie de aur, cu PB, la naționalele de atletism Under 20!
Performanță extraordinară reușită de Mihaela Blaga, atleta de 19 ani din Blaj, aceasta reușind să cucerească două medalii de aur în cadrul Campionatelor Naționale Under 20 de la Craiova, de fiecare dată îmbunătățindu-și recordul personal.
Dacă în prima zi a competiției atletice, sportiva pregătită de Cristina Man a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în proba de 3000 metri obstacole, cu un timp excelent, personal best (10:20.02), talentata atletă a recidivat și în a doua zi. Mihaela a devenit din nou campioană națională, în proba de 3000 metri plat, cu un nou record personal, PB (9:34.74). Pe locul secund s-a clasat Alexandra Hudea (CSȘ Mediaș/ AC “Mica Romă” Blaj) cu timpul 9.37.73, iar pe poziția a 4-a s-a situat Iulia Florina Mărginean (CSȘ Mediaș/ AC “Mica Romă” Blaj), cu rezultatul 10:42.71.
„Fata mea de aur a recidivat. Sunt rezultate excelente, care îndeplinesc baremul la Campionatele Europene„, a spus Cristina Man.
În proba de 800 de metri, David Geoge Cozma (CSȘ Blaj) a fost al 9-lea (2.01.72), urmat de Bogdan Mihai Popa (LPS Alba Iulia/ CSM Unirea Alba Iulia), timpul elevului Anei Rodean fiind 2:05.14
Atleta Mihaela Blaga a reușit să se califice, în proba de 3000 metri obstacole, la Campionatele Europene de atletism Under 20, competiție care se va desfășura în Israel (Jerusalim), în 7-10 august. Anul trecut, în Columbia, la Cali, în aceeași probă, din postura de debutantă la Campionatele Mondiale, atleta din „Mica Romă” s-a clasat pe locul 14.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)