Antonios Adam, locul I la Festivalul „Vise printre stele” de la Cernăuţi
De curând, la Cernăuţi a avut loc ediţia a V-a a Festivalului-concurs internaţional de interpretare vocală şi instrumentală „Vise printre stele”. Evenimentul a fost organizat de Centrul Bucovinean de Artă pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Româneşti din Cernăuţi, în colaborare cu Centrul regional pentru educaţie estetică „Tineretul Bucovinei”. În cadrul concursului, au fost selectaţi 75 de participanţi din Ucraina, România, Bulgaria şi Republica Moldova, care au concurat pe 3 secţiuni: interpretare vocală, muzică instrumentală şi creaţie. Din judeţul nostru, a participat la festivalul amintit Antonios Pavel Adam, din clasa a VII-a, de la Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia, care a avut o evoluţie remarcabilă la secţiunea muzică instrumentală, prin interpretarea sa la flaut reuşind să cucerească publicul şi juriul, care i-a acordat locul I. Festivalul a constituit un bun prilej de evaluare a muncii depuse de profesori pentru ca cei care au concurat să-şi poată afirma talentul şi pregătirea. Mai amintim că, printre membrii juriului s-a aflat şi doamna Mioara Pop, directorul Bibliotecii Judeţene „Lucian Blaga” din Alba Iulia, care a onorat, ca de fiecare dată, invitaţia românilor de dincolo de graniţele ţării noastre. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni
Tradiția Târgului de fete de pe Muntele Găina i-a fascinat dintotdeauna pe călătorii străini. Povestea acestui obicei, aşa cum se desfăşura la sfârşitul secolului XIX, a fost relatată în detaliu de scriitorul Jokai Mor, în romanul „Sărmanii Bogaţi”. Autorul se arăta impresionat de tradiţia din Apuseni, dar oferea şi o explicaţie pentru ea. Jokai Mor, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni