Ziarul Unirea

Alba, singurul judeţ din ţară unde PDL reuşeşte să păstreze şi Primăria şi Consiliul Judeţean

Alba pare să fie singurul judeţ din ţară unde democrat-liberalii au reuşit să se impună atât la Primăria din municipiul reşedinţă de judeţ, Alba Iulia, cât şi la Consiliul Judeţean Alba. Astfel, aici se înregistrează o situaţie unică în ţară după ce în fiefuri importante ale democrat-liberalilor precum Cluj, Arad, Suceava, Bistriţa Năsăud, Neamţ sau Mureş, PDL a suferit înfrângeri usturătoare pierzând fie primăria, fie preşedinţia CJ Alba, fie ambele.

Spre exemplu, la Cluj Emil Boc a câştigat „la mustaţă” Primăria însă Alin Tişe a pierdut preşedinţia CJ în favoarea reprezentantului USL, Horea Uioreanu. La Suceava Ghoerghe Flutur, lider marcant al PDL, a fost înfrânt de reprezentantul USL şi a pierdut preşedinţia CJ. La Mureş, Dorin Florea s-a menţinut la Primărie însă USL a câştigat preşedinţia CJ Mureş. Aceeaşi situaţie se întâlneşte la Arad unde Gheorghe Falcă rămâne la Primărie dar PDL pierde consiliul judeţean sau la Neamţ unde deşi „Pinalti” păstrează Primăria, consiliul judeţean merge în tabăra USL. La Bistriţa, secretarul general al democrat-liberalilor, Ioan Oltean, n-a reuşit să se impună la CJ.

ELIT

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de „La mulți ani” de FLORII. URARI și FELICITARI pentru cei dragi, care poartă nume de flori

Mesaje de „La mulți ani” de FLORII. Cele mai FRUMOASE urări și felicitări de Florii pentru cei dragi, care poartă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

51 Comentarii

dolfi 11 iunie 2012 at 21:23

😀 acum nu mai sunteti singurei…aveti si prietenii vostri uselei. Si de-ai lui 0TV-escu.
Aveti pe cine da vina peste 4 ani.

gogu 11 iunie 2012 at 21:31

@vuvuzeaua portocalie: ezista o iexplicatie- in alba oamenii sunt mintiti mai usor si amagiti cu focuri de artificii si alte şuşanele care nu tin de foame. interesant ca tocmai cei mai penali pedelisti au ramas in functie, probabil au manjit bine clientela numeroasa.

Aurelian 11 iunie 2012 at 23:11

Nu gogule, la Alba oamenii nu sunt mai fraieri ca altii, dar din nefericire, la Alba atat Hava, cat si Dumitrel, nu au concurenta serioasa. Gluma de prost gust pe care PNL si USL a vrut sa le-o traga balgradenilor, impunandul pe Eutanasiu si pe Potorina, ca si „candidati forte”, nu a tinut. Daca USL-ul vrea sa castige, o poate face foarte simplu, scamband candidatii, cu cadrave politice, si calarind cai morti, nu mai tine. Eu in locul lui Hava, lasi angaja pe Piticul Atomic ca si consilier personal, intrucat prin prestatiile marlanesti, pe care le-a facut, a dat un ajutor nesperat lui Hava si la PDL!

Ovidiu 11 iunie 2012 at 22:23

Acuam gata, nu mai are rost sa va mai ofticati atata, nu aveti decat sa va retrageti intr-un colt, sa va lingeti si voi nitzel ranile cu un limboc cat maneca de la cojoc, asa ca dupa o lupta serioasa, si inca 4 ani ar fi bine sa ii lasati sa-si vada de treaba ca s-au saturati de atatzia usl-lachei.CIOCU’ MIC, la POGONOICI cu voi.

Ovidiu 11 iunie 2012 at 22:24

a se citi POGONICI!

Provincialul 12 iunie 2012 at 10:54

Stii ce este o „victorie” a la Pirus?
Ar trebui sa fiti ingrijorati pentru „alegerea” facuta.
Nu deageaba spune vorba romaneasca ca „Dumnezeu da, dar nu baga in traista”.
Acum Alba va fi cel mai izolat judet din tara, iar pe Hava il cauta DNA la contracte.

Alin C 12 iunie 2012 at 17:27

Aroganta tipic pedelista! Dupa ce ati luat bataie in ultimul hal la nivel de tara, iar PDL-ul e muribund (ce a fost la Alba sau Cluj-Napoca seamana a ultime zvacniri), tot nu pierdeti nici o ocazie pentru a va manifesta aroganta ciobaneasca.

Krombach 12 iunie 2012 at 18:26

Ovidel draga,nu fi asa de sigur ca 4ani badea Hava ramane capo di tutti capi.Pun pariu ca intr-un an avem alegeri anticipate aici in Balgrad.Cioc cioc, bate DNA-ul la usa primarelului. Dupa alegerile de duminica nu mai are cine sa-i mai tina spatele nici aici nici la Bucuresti.Amicul sau Baselu’pare-se ca numai este iubit nici macar de parlamentarii portocalii,care in aceasta seara -mai bine de jumatate din ei- au votat cu Ponta la reprezentarea Romaniei peste hotare.Vaporul ia apa rau de tot si mai repede sau mai tarziu se va scufunda si barcuta din Alba.Ai putina rabdare. Trebuie doar sa treaca si alegerile parlamentare si suspendarea lui Basescu, dupa care ii vine randul si lui Hava. Asa ca eu cred ca e cam timpul sa va ofticati putin voi suporterii portocalii pentru ca nu ati castigat mare lucru.Uita-te la ce disperare este in randul pedelistilor in a asigura o majoritate in consiliul local din alba iulia si din consiliul judetean.O pasarica mi-a soptit ca hava deja le-a propus celor de la PPDD posturile de viceprimari ca sa aiba „succesuri” in consiliul de aici. Este daca vrei o victorie cu gust amar de infrangere,dar tu prin naivitatea ta poti sa o consideri o victorie zdrobitoare.

HH 11 iunie 2012 at 22:39

SA FIM NOI OARE CEI MAI PROSTI DIN TARA, CEI MAI ” ANCHILOZATI IN GANDIRE ” ?!

Matrix 11 iunie 2012 at 23:18

HH, relativ la intrebarea pe care ti-o pui pot sa-ti spun ca s-ar putea sa fim exact invers.
Timpul va arata daca am sau nu dreptate.
Deci ori cei mai prosti ori cei mai destepti.
Eu zic ca e a doua varianta.

acritura 12 iunie 2012 at 8:51

in nici un caz……Hava a distrus orasul, primaria este plina de datorii, nu ar fi exclusw ca in 2 ani sa intre in faliment. La un buget de 15 milioane de euro si datorii doar la banci de peste 24 milioane de euro nu cred ca se va descurca vreun primar, oricit de cinstit si gospodar ar fi el. Iar hava numai cinstit nu este…

vanPERSIE 13 iunie 2012 at 15:59

vai cat de porost tre sa fii gandeste-te un pic…datorii pai daca primari are datorii ar mai primi alt credit de la banci??si inca ceva in TOATA lumea asta primariile se imprumuta de la banci..stai tu linistit ca o sa fie ok…dar defapt ce ma mir ca inca voi injurati administratia orasului si pe primar pt ca v-a facut un oras superb…mi-e mila de creierul vostru.

Vlad 12 iunie 2012 at 16:02

Tu inca nu te-ai convins dupa patru ani de ,,guvernare inteleapta„?

Realiatea TV da castigator pe Atanasiu 11 iunie 2012 at 23:01

REALITATEA TV zice ca Atanasiu a castigat CJ dupa renumararea voturilor nule !

cetatean... 11 iunie 2012 at 23:13

Realitatea se inseala amarnic:) sunt peste 2500 de voturi diferenta in favoarea Dumitrel

dica 11 iunie 2012 at 23:01

si prosti dar ciumatii au un tupeu de a fura si voturi…intreaba-ti colegii, vecinii, un trecator si vei vedea ca nimeni nu i-a votat ….exista o explicatie… ei traiesc in alta lume…eu am sa ma mut la sebes …mai stiu pe unul care isi schimba domicuiliul acum in alba iulia…orasul interzis pt cei multi….

vanPERSIE 13 iunie 2012 at 16:01

eu zic sa va mutati in pamant..cam cu 2 metrii sub pamant pt ca nu meritati orasul asta..mergeti in sebes un de dancila a mai fost primar si nu a facut nimic..mergeti defpat oriunde pt ca nu avem nevoie de oameni ca tine in alba.

cetatean... 11 iunie 2012 at 23:03

@Cetatean revine si va duce aminte de pronosticul cu cea mai mare acuratete pe care vi l-am oferit in legatura cu diferenta de votuti Mircea Hava- Potor …pronostic perfect !!!! 10% -13 % …procent final 13 %….prin urmare nu uitati ca imi ofer serviciile de consultanta tuturor celor care comenteaza ori citesc comentariile si mai mult…asteptam FELICITARILE toturor celor care nu au crezut si inca isi doresc sa priveasca santurile cetatii numai din avion….RESPECT MIRCEA HAVA…RESPECT DUMITREL IOAN…RESPECT NICUSOR MOLDOVAN …RESPECT TUTUROR CELOR CARE VETI FACE ISTORIE LA ALBA IULIA IN URMATORII 4 ANI …

Netocratia 12 iunie 2012 at 1:01

Sunt curios cum se va descurca cuplul H&D fara pilele de la ministerul dezvoltarii si mai ales a primarului Boc.
Sa vedem daca expertii in programe, proiecte si planuri vor mai avea proiectele aprobate sau intra in marja de 10-13%.
Daca prognosticul e perfect pe 4 ani sa ofer consultanta ? 🙂
P.S. Felicitari, totusi !

acritura 12 iunie 2012 at 8:53

orasul este condamnat la mizerie. Ma ofer si eu pentru consultanta:)

Adevarul este insa ca Hava si Dumitrel nu au avut o concurenta serioasa, cele doua personaje tragice care au candidat din partea USL fiind lipsite de orice carisma si mai ales de o minima intelgenta.

cetatean... 12 iunie 2012 at 11:42

Multi dintre cei care fac comentarii observ ca isi dau cu parerea pe aici fara sa aiba nici cea mai mica tangenta cu metodologia de atragere a fondurilor UE, ci doar cu stirile antena 3 … stiati ca la nivel de judet, mai multe comune cu primari din formatiuni politice concurente (USL-PDL)s-a asociat si au atras bani Europeni ? Pentru ca niciodata acei bani nu merg unde vrea Basescu sau Ponta…acei bani se duc unde cei care au nevoie de ei sunt reprezentati de oameni capabili …

Vlad 12 iunie 2012 at 16:04

Tu in ce tara traiesti?

cetatean... 11 iunie 2012 at 23:07

In acelasi timp …Rusine ATANASIU, rusine Victor Ciorbea pentru lipsa de etica, lipsa de bun simt, minciunile si amenintarile facute la adresa locuitorilor din Sintimbru,…

cetatean... 11 iunie 2012 at 23:12

Respect! Respect! Respect! domnului PRIMAR din Sintimbru care a devenit unul din cei mai longevivi primari din TARA – la al 6 -lea mandat consecutiv …

Respect domnului Emil Boc pentru ca a aratat ca a fost, este si va fi mereu un bun lider …

Ma bucur ca la nivel de judetul ALba cetatenii au dat o lectie de viata intregii tari, votand niste oameni extraordinari …

Precum decembrie 1918, vom reconstrui totul plecand de aici, din ALba Iulia …

Provincialul 12 iunie 2012 at 10:57

Asta este un primar care se trage direct din PCR si CAP?
Ce sa vezi – nu toti comunisti si securisti sunt rai.
Aia din PDL sunt buni si de felicitat!

Vasile Roata Liberalul 11 iunie 2012 at 23:34

E vremea schimbarii la USL (PNL dupa 20 de ani de ciolaniada TASE)! PNL si-a asumat candidatura la primarie, Calin P., si la CJ Tase Atanasiu. Au pierdut si au facut Alba de rusine in toata tare. DEMISIA DE ONOARE!!!! PLEACA TASE LA BUCURESTI LA TINE ACASA!!!! Lasa-ne Lasa-ne! e vremea sa pleci din judet de tot. SPER CA NU VREA LA TOAMNA LA CIOLAN – deputat PE SPATELE PRIMARULUI NOSTRU DIN CUGIR!!!!

MIRCEA TRIFU 12 iunie 2012 at 1:58

S-A FURAT PE RUPTE LA PACLISA ,LA IGHIU SI IN FOARTE MULTE SECTII DE VOTARE..STIU,SUNA A VADIM TUDOR DAR CHIAR ASTA-I ADEVARUL..RAMAN LA OPINIA CA MATERIALUL CU „”FARUL PROSTIEI..”” ESTE O SINTEZA A SITUATIEI DE LA ALBA IULIA

Stoia mihnea 12 iunie 2012 at 7:35

Fratilor nu a castigat pdl la Alba a pierdut usl pe mana unui gunoi ca Atanasiu si a unui tradator ca si Potor. Nu pot sa l vad pe Hava un hot de prima clasa dar nici nu am putut da votul usl cu asa oameni asa ca am stat acasa si ca mine sunt multi. Poate va treziti dupa inca 4 ani domnilor de la usl si il lasati acasa pe Atanasiu si nu mai racolati tradatori ca si Potor. Nu pot si nici nu am de ce sa i felicit pe pdlisti ei si au facut jocul si i au votat prostii si cei care au avut interessa i voteze dar se pare ca sunt multiiii iiiiiiiiiiiii………

sunflower 12 iunie 2012 at 8:10

Aveti atata dreptate, din pacate.
Am fost la Biblioteca Judeteana, e o ruina, nu exista in fondul de carte macar un volum pe tematica Auschwitz – asta ca un banal exemplu…Dupa 16 ani de mandate PDL-iste!

Black+White 12 iunie 2012 at 8:38

I-auzi de ce-l freaca pe asta grija: nu exista volume despre Auschwitz la BJ. Tz-tz-tz-tz-tz!

Bai cap-de-piatra vezi ca s-a inventat internetu de ceva vreme si acolo este material despre Auschwitz. Iti recomand insa sa citetsti si pe cele care contesta holocaustul poate-poate te mai desfaci la minte.

sunflower 12 iunie 2012 at 8:07

Imi pare rau ca a castigat Hava, in conditiile actuale, in care tara e USL-ista, probabil nimic nu se va mai face in oras. Ma gandesc in primul rand la copiii nostri, la bazinul Olimpic , care de 2 ani e …lipsa, la Parcul Deondrologic..care e doar pe hartie. Ieri am urcat din Centru in Cetate, poti lesina de caldura, havelele se incing, nu mai poti repsira..Cam cu atat ne-am ales in 16 ani de mandat Hava. Dar, Potor si Atanasiu nu erau viabili, pacat, mare pacat…Se putea face si la noi in judet o schimbare ” de macaz”, astfel incat cei ce au furat pe rupte in ultimii 16 ani, sa fie cercetati..Dar pe cine sa votezi???
Poate trebuia sa vina Teban, primarul Cugirului, care a schimbat fata orasului si a castigat zdrobitor…
Sunt dezamagita, dar pe cine sa intereseze..
Cainii latra, caravana trece, si uite asa…inca 4 ani, cu hotii si arogantii…

mikidutza 12 iunie 2012 at 8:31

…daca toata tara era rosie,ne intorceam 24 de ani in urma! asa, CJ nu au decit sa se lupte pentru fonduri;daca guvernoiu nu va da bani pentru judet,rusine lui si cei din judet vor trebui sa voteze astfel ca in parlament si guvern sa fie cit mai multi ne-rosii/ne-comunisti si atunci va fi o buna sansa de dezvoltare;sa nu credeti ca judetele care s-au re/vopsit rosii , vor fi cu un bun ritm de dezvoltare,ca de-a lungul timpului ,nu au dovedit prezenta deosebitei griji fata de nevoile reale,ne-asistentiale ale populatiei;si acum se va vedea daca cei din CJ ramura stinga usl vor fi interesati de soarta judetului si vor vota spre interesul comun sau vor vota impotriva oricarei initiative pentru a dovedi ca „e mai tari in instalatie”.

cineva 12 iunie 2012 at 11:20

Poate ca n-ai mai trecut prin cugit de ani de zile…cugirul nu arata bine deloc!Teban n-a facuyt NIMIC,in afara de str.21 Decembrie!
Referitor la Parcul Dendrologic,de care pomeneai,spre mirarea ta,se lucreaza!!Am urcat cu bicicleta pana in padure si,spun cu mana pe inima,am vazut,surprins si eu,ca era in lucru!Si asta s-a intamplat in aprilie,iar de-atunci,au mai avansat!’
Bazinul olimpic va fi gata in iulie!Si nu conteaza ca tara e majoritar uselista,atata timp cat orasul absoarbe fonduri UE!

olah 12 iunie 2012 at 11:31

pardon…atita timp cit clica pdl-ista absoarbe fonduri europene.Asta trebuia sa fie fraza corecta

cum a crescut nivelul tau de trai si de confort dupa pavarea parcului Custozza? Nu a crescut

cum a crescut nivelul tai de trai si calitaera serviciilor publice dupa ce primaria a bagat \zeci de milioane de euro in pavele? Nu a crescut

cum a crescut nivelul tau de trai si curatenia orasului dupa ce primaria a taiat hectare de padure ca sa o paveze, pentru ca pitzipaoncele si cocalarii sa se plimbe cu masina pe mamut? Nu a crescut.

O minunatie de realizari care nu ajuta la nimic…..

cetatean... 12 iunie 2012 at 11:54

Pentru dumneata nu inseamna nimic, dar cum s-a demonstrat la 10 iunie parera ta nu este si parerea cetatenilor din Alba Iulia …slava Domnului pentru asta …

dolfi 12 iunie 2012 at 13:28

o sa le iasa pe nas „parerea” cetatenilor din oras… cam orice-ar fi votat to iaurt+bere era… dar totusi s-a schimbat ceva.
Sa vedem fara sustinerea lu’ madam udrea cati bani mai sifoneaza clica pedelisto-uselista. Probabil vor trece toti la USL ca sa-si asigure locul de supt.

@olah are dreptate… pavarea atator suprafete a dus la cresterea temperaturii locale precum si la cresterea cantitatii de praf din oras.
Cand va creste iarba printre atatea pavele, sunt curios cat ierbicid o sa fie utilizat…

dolfi 12 iunie 2012 at 13:28

*to = tot

macavei 12 iunie 2012 at 8:31

Da HH chiar asa , numai ca prima varianta este buna ,suntem cei mai prosti din tara si nu numai de acum ,ne ride toata tara de mult timp.Ce rusine, nici nu poti sa mai spui ca esti din acest oras!

mda 12 iunie 2012 at 8:51

da, cred ca a fost cel mai corect. alba iulia a votat omul si dupa partidul si poate continuitatea este cea mai buna in acasta situatie. exista experienta anilor trecuti mai precis 2004 cand Romania a vrut schimbarea ca a fost mai bine si l-au pus pe basescu. acum nu spun ca poate anstase era mai rau, dar probabil chiar daca se fura se facea ceva.
si la noi principiul etse aplicabil, daca hava si dumitrel fura, sa fure dar sa fac ceva pentru oras, mai mult sa fie si prinsi, pentru ca legende de genul, kaufland, elis, corint si nu stiu ce hotel in dubai am tot auzit, dar nimic.
Si sa fim seriosi, potor?? care ne-a impuiat capul cu afise de genul Alba Iulia familia mea, a dat bir cu fugitii, a renuntat la postul din CL pentru cel de deputat. Pai daca ne iubea chiar asa de tare si dorea sa ne faca bine, noua familiei, renunta la cel de deputat si ramanea la CL si medic la spital. Dar trebuie sa traiasca si familia lui nu???

florin roman 12 iunie 2012 at 9:25

dupa un astfel de esec, normal ar fi ca eutanasiu si cacaciosul de roman sa-si prezinte demisia de onoare din fruntea pnl. dar nu au maini libere sa scrie pentru ca nu pot da drumul la ciolan. drept recompensa vor primii functii groase la bucuresti. niste cacaciosi.

macavei 12 iunie 2012 at 10:21

S-au cistigat alegerile la Alba cu tiganii care primesc ajutoare sociale desi nu este cazul si cu Bl.280, nu toti dar majoritatea care au primit pungila fostul cinema ,joi in ultima zi de campanie.Ca urmare,taxele vor fi exorbitante ,bravo pentru asa bravura.

FURT, MITA ELECTORALA, AMENINTARI, SANTAJ SI FRICA LA ALBAC 12 iunie 2012 at 10:47

Aproape intreaga comuna Albac a fost cumparata de primarul pdl-ist in functie Todea Tiberiu.Oamenii si-au vandut votul de la o bere, bani(de regula 200 de lei oferiti chiar de viceprimar in sectia de vot dar si de oameni special organizati), padure-sute si mii de metri cubi oferiti de catre slujile padurari oamenilor din zona cu conditia sa voteze pe ilegalistul Todea(unii padurari au fost si ei amenintati ca vor fi dati afara daca nu executa), cai!!!!!!!(N.B. cal=animal de tractiune).In ultimele luni unii angajati ai primariei au fost amenintati ca daca nu voteaza cu primarul in functie vor fi dati afara, fiind pusi sa jure cu mana pe biblie.In campania electora gorilele primarului Todea au batut cu bate de basseball un consilier USL, rupandu-i mana..La sectia de politie din comuna,de fata cu 6 sau 7 politisti, unul dintre batausi a strigat in gura mare ca lui nu ii e frica atat timp cat Tiberiu Todea e primar..La sectia de votare din centru reprezentantii PDL din sectie au dat 4(patru) buletine de primar unei persoane, nevasta unui candidat de consilier USL(provocare sau buletinele erau pregatite pentru altcineva??!!). La sectia de votare de la Paltinis oamenii erau asteptati sa coboare din munti de nevasta primarului Todea si de rudele acestuia si indemnati sau amenintati sa voteze candidatul PDL…Tot aici peste 150 de batrani au intrat cu insositori PDL in sectia de votare..In concluzie..Albacul si-a dovedit inca o data limitele…Todea Tiberiu isi va vedea linistit de afaceri, isi va termina hotelul de la Cimpeni iar albaceni vor mai „linge pe padure”(citez din Todea Tiberiu)maxim 1 an sau 2, dupa care pauza pentru cativa zeci…se va instalaza o saracie ca in Valea Jiului…

portolacheul 12 iunie 2012 at 11:35

@cetateanul

Da mai du-te-n puii mei de potolacheu si canta la alta masa…..

cetatean... 12 iunie 2012 at 11:49

@portolacheul – cred ca o sa aveti nevoie de o oarecare perioada de ,,concediu de odihna,, acum dupa 10 iunie … da’ ce sa-i faci …din pacate pentru ei la nivel de judet USL a vrut sa se bata cu pumnii in piept prin niste CANDIDATI TOTAL NEINSPIRAT ALESI …

Pro Verb 12 iunie 2012 at 13:02

@ cetatean – „Alba, singurul judeţ din ţară unde PDL reuşeşte să păstreze şi Primăria şi Consiliul Judeţean” ! Cu alte cuvinte, „toata tara-i proasta, numai noi suntem destepti”…Ce sa-ti spun… Vorba unuia : „cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci…”

cetatean... 12 iunie 2012 at 13:33

Pro Verb – cred ca Romania(prin rezultatele la nivel de tara) a vrut sa arate ca are nevoie de o trezire, de o reinventare, insa in acelasi timp era nevoie de o baza a ceea ce vom ajunge sa fim din nou, candva …si de aceasta data, atat Alba Iulia, cat si intreg judetul Alba au fost alese sa puna aceasta temelie a viitoarei Romanii la fel cum s-a intamplat in urma cu 94 de ani, decembrie 1918. Alba Iulia si-a reconstruit frumoasele ziduri …incet dar sigur aceste ziduri vor sustine tot imprejurul judetului, si -ntr-un final intreaga Romanie … EU cred in ALBA…tu de ce nu crezi ? Ce vei rezolva daca timp de 4 ani vei fi mereu impotriva si nu vei lucra cot la cot cu cei care au ales sa creada in 10 iunie in Mircea Hava ? dupa mintea ta ai fi preferat ca locuitorii judetului sa aleaga un partid aflat la guvernare, si nu UN MARE OM aflat in inimile celor de aici …ca vorba ta, doar n-or fi atat de prosti toti cei care au sustinut din nou PDL in Alba…

nelu 12 iunie 2012 at 14:50

EUTANASIU=GUNOI POLITIC SI UMAN.POTORINA PUPINCURIST SEF ARE BALE LA GURA DE ATITA LINS.SA LE FIE RUSINE CA AU PIERDUT CEEA CE O TARA INTREAGA A CASTIGAT>

un sondaj adevarat 12 iunie 2012 at 17:06

Gata a trecut!!! de azi ATANASIU si POTOR sunt istorie, au terminat cu politica, dupa ce s-au facut de RUSINE e cazul sa se retraga oricum la toamna daca indraznesc sa candideze o sa iasa si mai rau. Problema in Alba Iulia e ca USL(PNL+PSD) nu au oameni , iar daca nu schimba toata conducerea, in toamna o sa piarda si mai rau!!!. NU Hava si Dumitrel au castigat ,a pierdut USL pe mana lui cu astea 2 oameni si e greu acum de lins ranile esecului, frustarea e mare la USL, dar las ca trece!!!

C.D. 12 iunie 2012 at 17:25

Era de asteptat sa castige Dumitrel presedintia Consiliului Judetean, dar ce se mai bucura prietenul sau Pref. Simedru, un vechi si fidel colaborator ascuns al PDL aripa Dumitrel, de aceasta situatie. Oare cum va juca acum pref Simedru, mai ales ca postul de prefect este al PSD ului? Din cate il cunoastem ca un politician perfid care lucreaza doar pentru propriile interese, va incerca sa vanda o parte din ceea ce se cuvine pnl ului, PSD ului.
Ceea ce nu stie acest emerit domn Simedru, este ca el e una din victimele actualei puteri, o persoana ahtiata dupa putere, care va fi manipulat de catre altii.
Asta e viata!

C.D. 12 iunie 2012 at 17:27

Deci a castigat Dumitrel presedintia Consiliului Judetean, dar ce se mai bucura prietenul sau Pref. Simedru, un vechi si fidel colaborator ascuns al PDL aripa Dumitrel, de aceasta situatie. Oare cum va juca acum pref Simedru, mai ales ca postul de prefect este al PSD ului? Din cate il cunoastem ca un politician perfid care lucreaza doar pentru propriile interese, va incerca sa vanda o parte din ceea ce se cuvine pnl ului, PSD ului.
Ceea ce nu stie acest emerit domn Simedru, este ca el e una din victimele actualei puteri, o persoana ahtiata dupa putere, care va fi manipulat de catre altii.
Asta e viata!

Alin C 12 iunie 2012 at 17:31

Suntem capitala de suflet a tampitilor. In ce oras dintr-o tara normala, unul cu atatea dosare si acuzatii grave la adresa mai ajungea in situatia de a candida? Dar sa mai si castige?