Ştirea zilei

Alba Iulia a ajuns la nivelul maxim al populației din toată istoria sa bimilenară – peste 74.000 de locuitori

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Alba Iulia a ajuns la nivelul maxim al populației din toată istoria sa bimilenară – peste 74.000 de locuitori

Greu de crezut pentru cei care de câțiva ani cântă aria defăimării municipiului Alba Iulia: că e urât, că e murdar, că nu are sală polivalentă sau mai știu eu ce facilități greu de susținut din punctul de vedere al acoperirii cu activități care să le asigure financiar existența după construirea lor de către municipalitate, că nu are parcări, că nu are locuri de muncă ori că, în general, condițiile de viață sunt precare, greu de crezut, zic, dar foarte adevărat, Alba Iulia are acum cel mai mare număr de locuitori de la începuturile sale istorice până în zilele noastre – 74.212 persoane.

Datele aparțin Institutului Național de Statistică, sunt calculate după metodologia europeană în vigoare și au fost actualizate ultima dată în luna noiembrie 2016. Cifra de peste 74.000 de locuitori are în vedere doar persoanele cu locuința principală, trecută în actul de identitate, în Alba Iulia. Dacă punem la socoteală și persoanele din alte localități care stau în chirie în Alba Iulia din varii motive, loc de muncă, studii etc., numărul celor care viețuiesc la Alba Iulia este mai mare.

Citește și: Ghidul turistic al Cetății Alba Carolina. Ce obiective turistice poţi vizita în cetatea restaurată din Alba Iulia • Cetatea Alba Carolina mini ghid turistic

Uitându-ne pe datele recensămintelor vedem că, față de recensământul din 2011, avem de-a face cu o creștere de aproape 11.000 de persoane, de la 63.536 de persoane la 74.212 persoane. Dar dacă ne uităm mai departe în trecut, constatăm că niciodată Alba Iulia nu a avut atât de mulți locuitori, cel mai apropiat număr de cel de acum fiind înregistrat la recensământul din 1992 – 71.186 de persoane.
În situația în care în cele mai multe localități  din România se constată o scădere a numărului de locuitori, trebuie să fim mândri că Alba Iulia este printre puținele orașe în care lucrurile se petrec invers, sunt mai mulți cei care vin spre Alba Iulia decât cei care pleacă din Alba Iulia, pentru că vorbind despre mișcarea populației, ea are loc în ambele sensuri. Și vorbim aici despre migrație, pentru că știm că în ceea ce privește natalitatea, Alba Iulia nu este peste media națională, deci creșterea populației nu se bazează pe asta.

Situații similare, dacă este să vorbim despre reședințe de județ, aflăm dintr-un studiu realizat de Centrul de Dezvoltare Urbană și Teritorială Cluj Napoca (2015), se mai întâlnesc la Iași, Bistrița, Cluj-Napoca, Sibiu. De ce vin oamenii spre Alba Iulia? Din tot ce știm, sociologic vorbind, despre migrația oamenilor, aceștia migrează spre locurile unde găsesc condiții de muncă, locuire, distracție, sănătate și educație mai bune decât cele din localitățile din care vin.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult