Actualitate

Adio, autostrăzi – muzeu! Ministerul Transporturilor propune modificarea regulamentului de recepție

Ioana Oprean

Publicat

în

În ultimii ani a luat amploare în România un fenomen bizar, al autostrăzilor – muzeu. Deşi constructorii finalizează lucrările, autostrăzile nu sunt deschise însă şi circulaţiei. Printre cauze se număra şi regulamentul strict de recepţie a lucrărilor.

Autostrăzile-muzeu, adică şoselele finalizate şi nefolosite de nimeni, ar putea deveni istorie odată cu modificările la regulamentul de recepţie, propus de Ministerul Transporturilor. Schimbările vor permite deschiderea circulaţiei pe kilometri noi de autostradă anul acesta.

Spre exemplu, deşi un constructor finalizează lucrările pe lotul lui, acesta nu poate fi deschis circuaţiei dacă nodul de descărcare a traficului se află pe o secţiune de autostradă vecină, aflată încă în lucru.

Prin modificările la regulamentul de recepţie, nodul de pe lotul vecin va putea fi receţionat separat de restul autostrăzii neterminate.

„Recepţia la terminarea lucrărilor şi respectiv recepţia finală pot fi realizate şi pentru părţi/obiecte/sectoare din/de construcţia autorizată, în cazul în care Investitorul decide astfel, în condiţiile legii şi ale prezentului regulament, dacă acestea pot fi utilizate separat conform destinației lor”, se arată în proiect.

Această modificare s-ar putea aplica în cazul nodului Iernut aflat pe lotul din autostrada Tîrgu Mureş – Câmpia Turzii, construit de către Astaldi. Deşi lotul italienilor nu va fi terminat în întregime anul acesta, nodul Iernut ar putea fi recepţionat separat pentru a putea fi deschisă circulaţia pe loturile vecine. Este vorba despre secţiunile Ungheni – Ogra (10,1 km) și Ogra – Iernut (3,6 km), pe care austriecii de la Strabag şi nemţii de la Geiger le-ar putea finaliza anul acesta.

Un alt nod de autostradă care ar putea fi recepţionat separat de restul lucrărilor datorită noilor modificări este cel de la Moara Vlăsiei, de lângă Capitală. S-ar deschidere astfel circulaţia în zona Voluntari pe circa 3 kilometri din autostrada Bucureşti – Ploieşti, care acum stau nefolosiţi. Grecii de la Aktor ar putea finaliza totuşi anul acesta lucrările pe ultimii 3 kilometri care au mai rămas de construit din această şosea, pentru a fi deschişi circulaţiei simultan toţi cei 6 kilometri. De altfel, oraşul Voluntari nu poate suporta descărcarea autostrăzii Bucureşti – Ploieşti prin strada Popasului, atâta vreme cât aceasta nu se face concomitent cu deschiderea porţiunii din Capitală, potrivit reprezentanţilor Primăriei lui Florentin Pandele, care citează un studiu de trafic.

Şi ministrul Transporturilor Lucian Şova a anunţat joi că a promovat un proiect de Hotărâre de Guvern care va flexibiliza activităţile de recepţie la lucrările de infrastructură.

Ministerul Transporturilor mai promovase şi în decembrie anul trecut un proiect de Hotărâre de Guvern prin care voia să schimbe regulamentul, astfel încât să fie recepţionate şi autostrăzile neterminate, cu „deficienţe minore”. Acesta a dispărut între timp de pe site-ul instituţiei.

Sursa: economica.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult