ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-0 (1-0) | Medieșenii și-au luat revanșa, într-o partidă cu 3 eliminări!

ACS Mediaș și-a luat revanșa în fața Metalurgistului Cugir, care i-a produs prima înfrângere stagională. Nou-promovata s-a impus cu 2-0 (1-0), într-un meci cu multă tensiune (trei eliminări, câte una de fiecare parte, în prima repriză, T. Man – în actul secund). „Roș-albaștrii”, la a 3-a deplasare consecutivă, au avut șanse reale de a egala în actul secund, când a intrat și Lucian Itu, însă au pierdut în compania oponentei clasate pe locul secund, care l-a avut pe portarul Fabio Blaga cel mai bun echipier.

*1-0, MIN. 17: R. TRIF a marcat cu un șut deviat de S. Itu.

*2-0, MIN. 76: S. BÎRSAN, abia intrat de două minute, a majorat avantajul gazdelor cu un șut la colțul lung

Gazdele au rămas în inferioritate, fiind eliminat E. Baba (39), cumul de avertismente. P. Păcurar (43) a văzut și el cartonașul roșu, tot pentru două cartonașe galbene! Ocazie mare de egalare a oaspeților, ratată de Udrea (64). Blaga (68) a intervenit salutar la torpila lui Vitinha. T. Man (ACS Mediaș) a fost eliminat în minutul 84, gazdele, iar în inferioritate. A. Bîrsan (88) – bară.

La a 3-a deplasare consecutivă “roș-albaștrii” au parte de o întâlnire contra fostului lider, formație care a pierdut pe “Cetate” după o seria imbatabilă de 7 partide (o remiză și 6 succese).

Elevii lui Lucian Itu au dat lovitura etapa precedentă la Reghin, unde au câștigat cu 4-3 după ce au deschis scorul, dar au fost conduși la un moment dat cu 3-1.

ACS Mediaș: Blaga – Maxim, Cr. Avram/ cpt, A. Vlad, Țala, R. Trif, E. Baba, Hanzu,  T. Man, B. Rotar. Cîrstean; rezerve Ciuperceanu, S. Bîrsan. P. Stan. Jica, Ursu, C. Tineiu, A. Bîrsan, Covaci, C. Zamfir. Antrenor Mihai Ianc.

Metalurgistul: Perjeriu – Dohotariu, S. Itu, V. Popa, Vitinha/ cpt – Tăban, Udrea, P. Păcurar, Gh. Hăprianu (80, Bura), Cocan (67, L. Itu), Selagea (59, Șaucă); rezerve N. Bănică, Kiraly, Neagu, R. Păcurar, Coman, Șuteu. Antrenor Ion Ilie.

Arbitri R. Avram, Gh. Bălan (ambii Pitești), M. Ionescu (Bradu) Observatori L. Szanto (Tg. Mureș), D. Băloi (Tg. Jiu)

CSO Voluntari este noua campioană a României la volei feminin, titlu adjudecat în „Alba Blaj” Arena, după a 3-a victorie din tot atâtea dueluri în finala Diviziei A1. Dezamăgire pentru „mândria Albei”, care nu a reușit să oprească sărbătoarea formației din Voluntari, care a cucerit laurii în mimimum de partide. Nu a fost nici măcar […]