Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” : Elevii Liceului Sportiv Alba Iulia l-au omagiat pe Eminescu
Un grup de elevi ai Liceului Sportiv Alba Iulia, însoţit de înv. Constantina David, a efectuat o vizită la Secţia de Copii a Bibliotecii Judeţene „Lucian Blaga” Alba, pentru a marca împlinirea a 123 de ani de la moartea poetului nostru naţional, Mihai Eminescu. Au asistat bibliotecarele Felicia Colda, Monica Avram, Eugenia Danciu şi Anca Miron, care s-au dovedit gazde calde şi primitoare, adevărate prietene ale copiilor.
În jurul miniexpoziţiei de carte omagiale, copiii pregătiţi de învăţătoarele Constantina David, Maria Jurca, Maria Popa şi Angela Pârvulescu au recitat din lirica eminesciană şi au interpretat melodii pe versuri de Mihai Eminescu. Dintre acestea amintim doar câteva dintre cele mai cunoscute poeme: „Somnoroase păsărele”, „Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie”, „Ce te legeni”, „Fiind băiet păduri cutreieram”, „Lacul” şi altele, printre şcolari descoperind şi o fetiţă foarte talentată, de o expresivitate artistică remarcabilă. Un moment special a fost oferit chiar de înv. Constantina David, care a cântat câteva strofe din „Pe lângă plopii fără soţ”. Totodată, elevii au prezentat şi câteva creaţii proprii: două compuneri şi o poezie.La rândul ei, poeta şi bibliotecara Felicia Colda a recitat cu sensibilitate un fragment din „Luceafărul”, oferindu-le copiilor un crâmpei de spiritualitate românească. La final, elevii au fost recompensaţi cu bomboane şi cărţi de citit, ca să aibă hrană sufletească pentru întreaga vacanţă. De asemenea, li s-a lansat invitaţia de a oferi creaţiile lor pentru panourile expoziţionale din cadrul Secţiei pentru Copii şi site-ul www.bjalba.ro şi, evident, de a vizita cât mai des Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” Alba.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Datoria statului a EXPLODAT: În luna aprilie 2024 a depășit 52% din PIB În această circumstanță, în care datoria depășește jumătate din valoarea PIB-ului, Guvernul trebuie să ia anumite măsuri. Datoria guvernamentală a crescut în aprilie 2024 până la 852,816 miliarde lei (52,1% din PIB), de la 845,098 miliarde de lei (51,6% din PIB) în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari