Astăzi, studenţii albaiulieni îşi aleg liderii
În cursul zilei de astăzi, studenţii Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia îi vor alege pe cei care timp de un an îi vor reprezenta la nevoie, le vor fi lideri. Astfel, Liga Studenţilor din Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia organizează alegeri pentru funcţiile de preşedinte, vicepreşedinte şi secretar pentru mandatul 2011 – 2012. Depunerea candidaturilor care a trebuit să conţină CV, scrisoare de intenţie şi un plan de acţiune, s-a putut face până astăzi inclusiv, până la ora 14.00. Aşa cum ne-a precizat Nicolae Tomuş, preşedintele în funcţie al Ligii Studenţilor universităţii albaiuliene, până ieri îşi depuseseră candidatura pentru ocuparea celor trei funcţii următorii studenţi: preşedinte – Ludmila Cernomoreţ (anul II) şi Claudiu Păun (anul I master); vicepreşedinte – Fică Dabu (anul II) şi Bogdan Lazăr (anul I); secretar – Janeta Lăpăduş (anul I master). Fiecare dintre cei cinci a trebuit să îndeplinească următoarele condiţii: să fie de minimum 4 luni de zile implicaţi activ în cadrul organizaţiei; să nu fi suferit vreo condamnare penală; să nu aibă funcţii de conducere sau executive în cadrul instituţiei de învăţământ superior albaiuliene; să nu fie membru în niciun partid politic şi să nu fie în ultimul an de studii. Alegerile, respectiv primul tur, vor avea loc la sediul Ligii Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, trebuind ca 50 + 1 dintre membrii Ligii să voteze pentru validarea acestora. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Societate
26 – 28 iulie 2024 | Moto Festival în Poiana cu Goruni, lângă Vinerea: Motoare care mai de care, concurs de ceaune, muzică bună și tombolă cu premii
26 – 28 iulie 2024 | Moto Festival în Poiana cu Goruni, lângă Vinerea: Motoare care mai de care, concurs de ceaune, muzică bună și tombolă cu premii În perioada 26 – 28 iulie 2024 în Poiana cu Goruni de lângă Vinerea va avea loc o nouă ediție a Moto Festivalului organizat de Lupii Singidavei. […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza