Nicolae Ciucă - 2024

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

CSU Alba Iulia – Metalurgistul Cugir 5-2 (3-0), în derby „de Alba”! Studenții, demonstrație de forță, după un prim act de senzație

CSU Alba Iulia a câștigat de justețe al doilea derby „de Alba” al rundei a șaptea, din Seria 7, 5-2 (3-0) cu Metalurgistul Cugir, pe „Pielarul”.

Formația condusă de Alin Minteuan este la prima victorie stagională împotriva unei formații din Alba, cea mai netă din tur, și totodată la al cincelea succes consecutiv împotriva „roș-albaștrilor”. Studenții bifează al șaselea joc fără eșec și au egalat Gloria Bistrița în ierarhie. A fost un joc spectaculos, în care amfitrionii s-au distanțat la 4-0, revenirea vizitatorilor cosmetizând rezultatul într-o partidă disputată cu garda jos.

CSU Alba Iulia a avut un prim act extraordinar în duelul cu conjudețenii, distanțându-se la un scor de neprezentare. Cu trei foști echipieri ai CSU în formula de start (V. Popa, Cunțan, M. Domșa), Metalurgistul a început modest confruntarea de pe „Pielarul”, trezindu-se condusă cu 2-0 după nici o jumătate de oră. Dat (19) a executat excelent o lovitură liberă de la distanță, în vinclul stâng. Peste 5 minute, tot el a centrat perfect și Banyoi a reluat cu capul, Bîrlădeanu a respins, iar Gavrilă a împins balonul în plasă. Un prim act de coșmar pentru vizitatori a fost desăvârșit de penalty-ul transformat de Mihalcea (acordat pentru henț la P. Păcurar, 44). Banyoi (50) a înscris cu capul (corner B. Minteuan) iar imediat, Bura, scăpat singur a redus ecartul (51). „Roș-albaștrii” au profitat de relaxarea oponenților și au mai înscris prin nou-intratul Șaucă (54). Ba mai mult, cugirenii au solicitat un penalty, la o intervenție asupra lui Goronea (66), o fază care a încins spiritele.  Banyoi (77) a adus liniștea, cu un penalty trasformat (tot el faultat de portarul advers)

În final s-a consemnat și debutul palestinianului Riyad Adawi, la CSU.

Arbitri Cl. Ștef, An. Sîncrăian (ambii Târgu Mureș), R. Moldovan (Sâncraiu de Mureș); rezervă Cs. Papp (Luduș) Observatori C. Trancă (Timișoara), Al. Gherghe (Făgăraș)

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Liga 4, etapa a opta: CS Ocna Mureș s-a impus în disputa orgoliilor, la Lunca Mureșului | Spicul Daia, remiză în prelungiri cu Voința Stremț

Liga 4, etapa a opta: CS Ocna Mureș s-a impus în disputa orgoliilor, la Lunca Mureșului | Spicul Daia, remiză în prelungiri cu Voința Stremț *Viitorul Sântimbru – Academia Șona 3-0 (0-0) Sântimbrenii, maximum de puncte pe teren propriu, fără a primi gol. Partidă disputată în devans și condusă la centru de Alexandru Vodă (Alba […]