VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii.
Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba Iulia, în fața, dar șin spatele magazinului Porțelanul, au fost așezate recipiente cu apă proaspătă, pentru animalele nimănui, care își duc traiul pe stradă.
Citește și: VIDEO | Gest de UMANITATE la Alba Iulia: Șoferul unui autobuz a oprit în trafic pentru a salva un cățel care umbla dezorientat printre mașini
Doamna care le-a așezat, angajată a magazinului, spune că cei care au stăpâni sunt îngrijiți de aceștia, dar de cei de pe stradă nu are grijă nimeni.
La fel ca oamenii, patrupedele pot suferi de deshidratare, fac insolație, iar în unele cazuri expunerea prelungită la soare poate duce la deces.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/4xt3PoZIxRc/hqdefault.jpg)
Și pentru că în timpul verii, animalele de pe stradă găsesc foarte greu surse de apă, iar necuvântătoarele suferă de căldură și de sete, femeia milioasă pune mereu în rcipientele din fața magazinului apă proaspătă pentru cățeii și pisicile care trec pe acolo și chiar și pentru păsări.
De asemenea, doamna îi îndeamnă pe toți cei care au animale fără stăpân în zona în care locuiesc, să le lase o sursă permanentă de apă, pe care să o verifice, la intervale regulate de timp.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna
Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna Digurile de apărare împotriva inundațiilor de la Sântimbru au fost ridicate în urmă cu 26 de ani, în 1998, și reprezintă și în prezent cea mai complexă acțiune […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari