FOTO | Larisa Ardean, atletă a CS Unirea Alba Iulia – medalie de aur la Campionatele Naționale U 16

Larisa Ardean, atletă legitimată la CS Unirea Alba Iulia și LPS Alba Iulia, a obținut medalia de aur la Campionatele Naționale Under 16, în proba de 3.000 de metri marș, desfășurate sâmbătă, 13 iulie, la București.

Larisa Ardean, pregătită de către antrenorul Gabriel Avram, a terminat pe competiția pe primul loc, cu timpii 14:48, detașat față de ocupanta locului secund.

Astfel, ea își păstrează titlul de campion național, obținut la ediția din iarnă, de 3 kilometri marș, a Campionatelor Naționale și înregistrează un nou succes, după cele obținute anii trecuți la competițiile de copii. Larisa Ardean se află în 2024 la primul an de Junioare III (limita de vârstă 16 ani), fiind o nouă speranță a atletismului județean.

La această competiție, tot în proba de 3.000 de metri marș, au mai concurat Elena Petrescu, care a reușit să obțină locul 4, dar și Sicoe Maria, care s-a clasat pe poziția a 8-a. Ambele sportive sunt pregătite de către prof. Mariana Bucerzan.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

LPS Alba Iulia, la Campionatul Național de Cadeți, Adrian Truță – medalie de argint Timp de trei zile, în bazinul de înot din Târgoviște a avut loc Campionatul Național de cadeți, 12-13 ani, competiție la care Adrian Truță (LPS Alba Iulia) a cucerit o medalie de argint. La concurs au participat 321 de sportivi (calificați […]