FOTO | Alexandru Sibișan și Laura Bogdan, judoka CS Unirea, medalii de aur la Campionatul Național și Cupa României
Alexandru Sibișan și Laura Bogdan, judoka CS Unirea, medalii de aur la Campionatul Național și Cupa României
Alexandru Sibișan și Laura Bogdan s-au impus categoric la două importante competiții naționale de seniori, Campionatul Național Ne Waza de Seniori și Cupa României pentru Seniori, desfășurate în 22-23 iunie la Satu Mare. Ambii sportivi au obținut medaliile de aur, la categoriile lor de greutate, la masculin și feminin.
Citește și: Fotbalistul din Alba, Andrei Rațiu, poate cel mai bun tricolor în meciul cu Slovacia, deși nu a marcat: „De acum o să tragem şi mai tare”
Alexandru Sibișan (sportiv cu dublă legitimare – CS Unirea Alba Iulia/ CSM Pitești) a concurat la Campionatul Național Ne Waza de Seniori, la categoria de greutate +81 de kilograme, în vreme ce Laura Bogdan (sportivă cu dublă legitimare CS Unirea Alba Iulia/ CSM Cluj-Napoca) a concurat la Cupa României pentru Seniori, categoria de greutate – 48 de kilograme. Laura Bogdan este elevă a Liceului cu Program Sportiv din Alba Iulia (director Daniela Mateica), liceu pe care l-a absolvit și Alexandru Sibișan.
Sportivii secției de judo din cadrul CS Unirea Alba Iulia sunt pregătiți de antrenorii Dinu Alin și Dinu Cristian.
Alexandru Sibișan și Laura Bogdan sunt nu doar campioni ai judo-ului românesc, ci și exemple demne de urmat pentru toți cei care își doresc să atingă excelența în sport. Performanțele lor impresionante la Campionatul Național și Cupa României, dar și la alte competiții naționale și internaționale, demonstrează că munca, disciplina și determinarea sunt cheile succesului în orice domeniu, iar ei sunt dovada vie a acestui adevăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor”, asta după ce în prima repriză s-a consemnat dubla lui Yasser Hassan (7, 41) Gruparea albaiuliană a avut numeroase […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari