CSU Alba Iulia – Gloria Bistrița 2-0 (2-0) | Studenții au învins liderul și s-au calificat în play-off!
Fericire pentru CS Universitar Alba Iulia, care, la al doilea an în eșalonul terț, s-a calificat în play-off, provocând o deziluzie profundă pentru concitadinii de la CSM Unirea Alba Iulia.
Formația lui Bruno Vienescu a învins liderul Gloria Bistrița-Năsăud, echipa lui Falub fiind la primul eșec extern, o înfrânegre venită după 10 etape de imbatabilitate (9 victorii și o remiză) iar cele 3 puncte prețioase au însemnat accederea studenților în „careul de ași”. Un joc extrem de important, al cărui soartă a fost parafată în prima repriză.
Amfitrionii au mai avut o bară prin Gilyen, puteau face 3-0, dar apoi presiunea și-a spus cuvântul și au făcut pasul înapoi pentru a securiza avantajul, portarul Gal având două intervenții excelente. O performanță pentru universitari venită tocmai de ziua de naștere a rectorului Daniel Breaz.
„Felicitări învingătorilor, cinste învinșilor, în privința luptei pentru play-off. Prima repriză am dominat-o în întregime din punct de vedere tactic, iar în actul secund am cedat terenul. Ne-am încununat munca dintr-un sezon, într-un meci dificil, împotriva unui adversar căruia i-au lipsit doar doi titulari. Ne-am îndeplinit obiectivul, ce se întâmplă în play-off este bonus. Felicitări jucătorilor pentru ceea ce am realizat împreună. Sperăm ca la Bistrița, în primul meci, să nu mai fim dezavantajați de arbitraj„, a spus Bruno Vienescu.
CSU Alba Iulia începe play-off-ul cu o deplasare la Bistrița.
*1-0, min. 15: NIAKATE a deschis scorul după un corner.
*2-0, min. 21: GILYEN a majorat avantajul
Stadionul „Pielarul” din Sebeș găzduiește sâmbătă, la ora 15.00, pe teren sintetic, prima partidă din eșalonul terț, confruntarea dintre CS Universitar Alba Iulia și Gloria Bistrița, o întâlnire de „totul sau nimic” în care amfitrionii își joacă șansele de intrare în play-off, la concurență cu întâlnirile de la Cugir și Mediaș.
Vizitatorii au absențe din efectiv, anunțând că vor lipsi Martinovici – suspendat, Oct. Vasile, Țegle și R. Bălan – accidentați. Însă, în cele din urmă Oct. Vasile și R. Bălan – sunt titulari.
Sunt numeroase calcule la mijloc, universitarii situându-se pe poziția a 4-a a ierarhiei Seriei 9 înaintea ultimei runde a sezonului regular, la egalitate de puncte, 28, cu „alb-negrii” din Cetatea Marii Uniri, însă cu avantajul jocurilor directe. CS Universitar are o misiune dificilă împotriva liderului condus de ex-uniristul Adrian Falub, care a acumulat 40 de puncte. Ecuația calificării grupării albaiuliene în „careul de ași” se simplifică, gazdele trebuind să înregistreze același rezultat ca al contracandidaților de la CSM Unirea Alba Iulia.
CSU: R. Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, B. Lazăr (46, Cisse), V. Boldea – Gilyen (80, Bidulescu), M. Șerban (62, Trifu), Bucurică (62, Ouedraogo), Pîntea (56, Piftor), Târșa; rezerve Al. Șerban, Cunțan, Kouadio, Tronea. Antrenor Bruno Vienescu.
Gloria: Mociu – Gallo, Fridrich, Uțiu, R. Bălan, Dat, Mihalcea, L. Popa, Oct. Vasile, Banyoi, Davordzie; rezerve Moga, Fl. Bălan, Râpan, Chioreanu, Ionică, Sucitu, Zaharia, Mar, S. Itu. Antrenor Adrian Falub.
Arbitri Fl. Mazilu (Satu Mare), Z. Kopriva (Carei), B. Kopriva (Carei) Observatori Teodora Albon (Cluj-Napoca), Fl. Burlea (Făgăraș)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, transfer la Unirea Dej, după ce a devenit campion cu Corona Brașov
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, transfer la Unirea Dej, după ce a devenit campion cu Corona Brașov După ce a devenit campion național cu Corona Brașov, tânărul voleibalist din Blaj Tudor Balu a semnat cu CS Unirea Dej, echipă ce are un nou antrenor grecul Nikolaos Gitzekos, după ce sezonul trecut a terminat pe poziția […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari