Sâmbătă, ora 15.00, pe Stadionul „Pielarul” din Sebeș, CSU Alba Iulia – Gloria Bistrița, confruntare decisivă pentru studenți!
Sâmbătă, ora 15.00, pe Stadionul „Pielarul” din Sebeș, CSU Alba Iulia – Gloria Bistrița, confruntare decisivă pentru studenți în perspectiva accederii în play-off!
Stadionul „Pielarul” din Sebeș găzduiește sâmbătă, la ora 15.00, pe teren sintetic, prima partidă din eșalonul terț, confruntarea dintre CS Universitar Alba Iulia și Gloria Bistrița, o întâlnire de „totul sau nimic” în care amfitrionii își joacă șansele de intrare în play-off, la concurență cu întâlnirile de la Cugir și Mediaș. Sunt numeroase calcule la mijloc, universitarii situându-se pe poziția a 4-a a ierarhiei Seriei 9 înaintea ultimei runde a sezonului regular, la egalitate de puncte, 28, cu „alb-negrii” din Cetatea Marii Uniri, însă cu avantajul jocurilor directe. CS Universitar are o misiune dificilă împotriva liderului condus de ex-uniristul Adrian Falub, care a acumulat 40 de puncte. Ecuația calificării grupării albaiuliene în „careul de ași” se simplifică, gazdele trebuind să înregistreze același rezultat ca al contracandidaților de la CSM Unirea Alba Iulia.
În toamnă, în meciul tur, Gloria s-a impus la limită, scor 2-1, golul victoriei fiind în minutul 86, dintr-un penalty extrem de controversat. CSU are oportunitatea accederii în premieră, în play-off, la al doilea sezon petrecut pe a treia scenă, însă examenul este unul extrem de dificil, cu presiune pe amfitrioni.
“Este un meci care ne definește tot sezonul. Am muncit mult ca să ajungem aici și trebuie să facem față presiunii pentru a ne atinge obiectivul. Să nu ajungem să regretăm că am ratat la mustață, ar fi păcat să trăim o asemenea deziluzie”, a spus antrenorul Bruno Vienescu, care va lipsi de pe banca tehnică, fiind suspendat.
Pe de altă parte însă, tot lotul gazdelor este valid. Gloria Bistrița-Năsăud, cu cugireanul Sebastian Itu în efectiv din această primăvară, a pierdut un singur joc în acest campionat (0-1 pe teren propriu cu ACS Mediaș, în etapa a 7-a), iar pe terenuri străine are 8 jocuri fără înfrângere (4 victorii și tot atâtea remize).
În același context, al ultime runde, menționăm că vineri, la ora 15.00, este programată întâlnirea dintre ACS Tg. Mureș (locul 6, 24 de puncte) și Industria Galda de Jos (poziția a 9-a, 9 puncte), vizitatorii înregistrând 6 înfrângeri consecutive.
Foto: CSU Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari