FOTO: Sportul Câmpeni a câștigat și Cupa Munților Apuseni, turneul de fotbal în sală de la Albac
Sportul Câmpeni a câștigat și turneul de fotbal în sală „Cupa Munților Apuseni”, competiție disputată la Albac și ajunsă la a 15-a ediție, după ce la începutul lunii decembrie s-a impus la o întrecere similară, desfășurată la Câmpeni.
La Albac, întrecerea devenită deja tradițională a adunat la start 8 formații, meciurile strângând numeroși spectatori care s-au bucurat de spectacolul oferit de tinerii cu potențial din zona Munților Apuseni.
Sportul Câmpeni a învins în finala mare cu 4-1, adjudecându-și pentru a 3-a oară consecutiv turneul, pe următoarele locuri clasându-se Instalatorii, Neagra și Albac. Premierea a avut loc la Căminul Cultural al comunei Albac, unde în cadrul unei mese festive au fost acordate cupe și diplome atât juniorilor merituoși ai clubului „Speranța Albac”, dar și laureaților competiției.
Semifinalele au fost echilibrate, cu multe goluri, partide în care Sportul Câmpeni a învins Neagra iar formația Instalatorii a devansat echipa gazdă Albac. Finala mică a fost câștigată de Neagra, iar în ultimii act Sportul Câmpeni a învins iarăși Instalatorii, scor 4-1 (reușite semnate de Motora – două, Dehelean și Corcheș).
Lotul învingătoarei a fost format din Marian Petricele, Sergiu Bistraie, Mihai Dehelean, Andrei Corcheș, Geo Motora, Ionuț Drăgoiu, Marius Chira și Paul Mucea.
S-au remarcat Sergiu Bistraie (portar), Mihai Dehelean și Geo Motora (toți Sportul Câmpeni), Eduard Corcheș (Instalatorii), Cosmin Stan Cosmin și Burz Dacian (Neagra), Mihai Negrea și Gheorghe Lazăr (Albac).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României