FOTO Apel UMANITAR pentru o familie cu 8 copii din Alba: Trăiesc într-o cameră cu două paturi, fără jucării, haine și încălțăminte
Apel UMANITAR pentru o familie cu 8 copii din Alba: Trăiesc într-o cameră cu două paturi, fără jucării, haine și încălțăminte
Un apel umanitar pentru o familie din Zlatna, cu 8 copii, a fost lansat pe Facebook de o iubitoare de animale. Andreea Berar a întâlnit familia în timp ce împărțea pungi cu cadouri pentru copii, alături de un grup de prieteni.
Oamenii trăiesc într-o cameră cu două paturi, se încălzesc la o sobă improvizată, pe care și gătesc, iat curent au de la un generator. Copilașii nu au jucării, hăinuțe și încălțăminte adecvate pentru timpul de afară, iar la un televizor nici nu visează.
Persoanele care vor să ajute, pot lua legătura cu Andreea Berar pentru mai multe informații.
”Astăzi vă cer ajutorul pentru o familie foarte necăjită, cu 8 copii. Și în special cer ajutor persoanelor care ne blamează că ajutăm cățeii străzii, care susțin că oamenii au mai multă nevoie decât niște biete animale.
Sunteți pe aici oare? Ar fi un moment oportun să vă arătați bunătatea.
În timp ce story-urile bubuie de cadouri care mai de care mai frumoase, valoroase, cât de multe, acesti oameni s-au bucurat până la lacrimi pentru o plasă de dulciuri și de fructe.
Nu am zis nimic, nimănui. Ne-am decis câțiva prieteni să facem 60 de pachete pe care să le împărțim prin satele de lângă Alba, la copiii mai puțin norocoși.
Nu ne aștepta nimeni. Întrebând din sat în sat de familii mai nevoiașe, am aflat de ei.
Stăteau 10 oameni într-o cameră. 2 paturi, un generator ca să aibă lumină. Nu tu televizor, nu telefon, nu jucării.
Au 2 copilași mici, gemeni, de 2 ani.
Își prăjeau niște cartofi pe așa zisa sobă din poza. Doamna din familie ne-a spus că ieri a încercat să vorbească la Dedeman, să cumpere o sobă în rate, dar fără succes. Când trebuie să facă o ciorbă, o apucă seară.
Probabil sunt persoane care acum își zic ok, ești necăjit, dar de ce mai faci copii? Ai făcut unu, doi, trei, nu te descurci, nu mai fă. Poate și eu gândesc la fel, dar cine suntem noi să judecăm și mai ales, ce vină au copilașii acum?
Mi-aș dori să ajutăm această familie cu haine, încălțăminte, niște jucării, creioane, cărți de colorat, alimente, orice îi bucură.
Așa că vă rog mult, dacă aveți posibilitate să vă rupeți din buget pentru o ciocolată, o pereche de ghete, e mai mult decât bineprimit!”, a scris Andreea pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari