FOTO | Lucrările pentru reabilitarea Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” din Sebeș, finalizate. Cum arată sălile de curs
FOTO | Lucrările pentru reabilitarea Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” din Sebeș, finalizate. Cum arată sălile de curs
Lucrările pentru reabilitarea Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” din Sebeș au fost finalizate. Elevii vor avea acum parte de noi condiții pentru a-și desfășura orele de curs.
„Corpul principal de clădire aparținând Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” a fost reabilitat prin intermediul unei finanțări nerambursabile.
Finanțarea a fost obținută de Primăria Municipiului Sebeș pentru un proiect integrat, din care fac parte patru instituții de învățământ.
În plus, au fost asigurate și fonduri de la bugetul local pentru asigurarea cofinanțării și pentru susținerea tuturor lucrărilor și dotărilor necesare.
Citește și: Promovare pentru Sebeș și România: O pianistă din Japonia, interpretări EXCEPȚIONALE ale operelor sebeșanului Carl Filtsch
Astfel, a fost refăcut acoperișul, s-a înlocuit luminatorul, au fost desfăcute și refăcute tencuielile interioare, s-a montat parchet nou. De asemenea, pe holuri a fost montată gresie, au fost înlocuite ușile interioare, s-au montat tavane casetate. Sălile de clasă beneficiază de jaluzele noi.
A fost refăcută întreaga instalație electrică, fiind montat și un sistem de supraveghere video. Clădirea beneficiază și de instalație de detecție la incendiu. A fost reabilitată fațada exterioară, s-au reparat balcoanele și s-a recondiționat ușa principală de acces. Curtea este nou pavată, a fost împrejmuit terenul de sport care beneficiază de iluminat nocturn.
Vor urma noi lucrări la corpul de clădire E.
Totalul sumelor alocate Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” se ridică la 4,5 milioane lei”, a transmis primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, prin intermediul paginii de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari