Trei supermarket-uri din Alba Iulia ar fi „furat” curent în valoare de peste 100.000 de lei!
Trei supermarket-uri din Alba Iulia ar fi „furat” curent în valoare de peste 100.000 de lei: Judecătoria Alba Iulia a dispus începerea judecății
Reprezentantul supermarket-urilor Agra’s din Alba Iulia a fost trimis în judecată, după ce a profitat de modificarea blocului de măsură și protecție și a sustras energie electrică în valoare de peste 100.000 de lei, la trei dintre magazine.
Citește și: Cazul tragediei din Sântimbru: Tânărul care a provocat teribilul accident mortal în timp ce conducea beat, trimis în judecată pentru ucidere din culpă
Cum a reușit supermarket-ul din Alba Iulia să sustragă curent, timp de trei ani
În actul de sesizare s-a reţinut, în esenţă, că inculpata persoană juridică Agra’s SA:
În perioada 13.07.2017 – 13.06.2020, unul dintre magainze a profitat de modificarea blocului de măsură și protecție (BMPT). Astfel, a sustras energie electrică cauzând persoanei vătămate SDEE Alba un prejudiciu în cuantum 11.367,59 lei.
În perioada 13.06.2017 – 13.06.2020, un alt magazin ar fi profitat de modificarea blocului de măsură și protecție (BMPT). Acesta a sustras energie electrică cauzând persoanei vătămate SDEE Alba un prejudiciu în cuantum 79.375,86 lei.
În perioada 13.09.2017 – 13.06.2020, cel de-al treilea magazin a profitat de modificarea blocului de măsură și protecție (BMPT). Acesta din urmă a sustras energie electrică cauzând persoanei vătămate SDEE Alba un prejudiciu în cuantum 18.318,94 lei.
Citește și: Bărbat din Alba prins cu permisul de port armă expirat de 2 ani: Cum a scăpat de judecată
„În baza art. 346 alin. (1) Cod procedură penală constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul din data de 24.07.2023, al Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, a administrării probelor în faza de urmărire penală şi a efectuării actelor de urmărire penală.
Dispune începerea judecăţii în cauza privind pe inculpata Agra’s SA prin reprezentant administrator, pentru comiterea infracțiunii de furt, prev. de art. 228 alin. 1 din C.pen., cu aplicarea art. 35 alin. 1 din C.pen. (3 acte materiale)”, se arată în soluția Judecătoriei Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari