CSM Unirea Alba Iulia, locul 6 în Campionatul Național de rugby în 7 feminin, junioare | Centru de Excelență și jucătoare la lotul național
Echipa feminină de rugby în 7 a CSM Unirea Alba Iulia a terminat pe poziția a 6-a a Campionatului Național de junioare.
Ultima etapă a competiției naționale s-a disputat la Băicoi, iar fetele din Cetatea Marii Uniri, pregătite de antrenorii Andrei Opriș, Andrei Ștefan și Cristian Călin, au câștigat cele 3 meciuri susținute și a urcat pe locul al 6-lea în ierarhie, după ce la finalul turului se clasau pe ultima poziție.
„După deschiderea Centrului de Excelență în toamna aceasta CSM Unirea Alba Iulia devine pentru sezonul viitor una dintre aspirantele la podiumul național. Și ne bucurăm să vă anunțăm că în cadrul echipei avem și o componentă de bază a lotului național de junioare, Anca Ștefania„, a transmis Alin Năsăudean, coordonatorul secției de rugby a CSM Unirea Alba Iulia.
În cadrul centrului (director tehnic Sorin Rus), fetelor le sunt asigurate toate condițiile atât pe linie școlară cât și o infrastuctură sportivă bine pusă la punct. Centrul se află sub tutela Primăriei Municipiului și a unor firme private din oraș și este coordonat de catre Asociația Județeană de Rugby Alba. Cinci fete de la Rugby Arieșul Mihai Viteazu au fost transferate în Centrul de Excelență în Rugby de la Alba Iulia, creat cu scopul de a selecționa jucătoare talentate din toată țara. Anca Ștefania a participat la Campionatul European de Junioare din Polonia.
De asemenea, la under 16, masculin, la Oarda de Jos, CSM Unirea Alba Iulia a realizat prima victorie, 32-0 cu Viitorul Cluj, la prima partidă pe teren propriu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor”, asta după ce în prima repriză s-a consemnat dubla lui Yasser Hassan (7, 41) Gruparea albaiuliană a avut numeroase […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari