FOTO| Pompierii ISU Alba participă la Iași la Competiția Națională de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat
Pompierii ISU Alba participă la Iași la Competiția Națională de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat
În perioada 4-6 septembrie 2023, municipiul Iași este gazda celei de-a IX-a ediții a Competiției Naționale de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat.
Acest eveniment de anvergură adună laolaltă 18 echipe de salvatori din întreaga țară, dornice să își demonstreze abilitățile și competențele într-o serie de probe extrem de complexe.
Cele 13 echipe participante, provenite din cadrul inspectoratelor județene pentru situații de urgență (ISU Bacău, ISU Bihor, ISU Buzău, ISU Dâmbovița, ISU Dolj, Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Ialomița, I.S.U.J. Iași – Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Iași, ISU Maramureș, ISU Mureș – Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș, ISU Neamț, ISU SIBIU, ISU Vâlcea și ISU București-Ilfov) sunt însoțite de câte o echipă reprezentând Facultatea de Pompieri și Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă Pavel Zăgănescu Boldești. De asemenea, evenimentul nu ar fi complet fără echipajul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba, care adaugă un plus de competiție și diversitate.
Competiția se desfășoară pe parcursul a două zile intense, în care echipele participante vor fi supuse unor probe extrem de solicitante, recreând situații de urgență cât mai realiste posibil. Proba „descarcerarea din vehicule” presupune intervenția rapidă și precisă în cazul unui accident rutier, în timp ce „acordarea primului ajutor calificat” pune în evidență abilitățile medicale ale echipajelor.
Scenariile cu care se vor confrunta salvatorii vor varia de la situații simple, cum ar fi un accident rutier cu victime multiple, până la situații complexe, care implică și gestionarea unor materiale periculoase sau a unor echipamente tehnice sofisticate. Aceste provocări vor testa nu doar cunoștințele teoretice ale participanților, ci și abilitățile lor de lucru în echipă, gestionarea stresului și luarea deciziilor în condiții de presiune.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3