SCM Zalău – CSM Unirea Alba Iulia 5-1 (3-1) | Duș rece pentru “alb-negri”! Gherman, după înfrângerea aspră: “Avem lipsuri”
Duș rece pentru CSM Unirea Alba Iulia la ultima repetiție amicală înaintea startului Ligii 3, ediție în care “alb-negrii” vizează promovarea în Liga 2!
Eșecul drastic, 1-5 (1-3) cu SCM Zalău, partidă în care a debutat Fl. Istrate, după ce în urmă cu o săptămână, pe “Cetate”, a fost o remiză albă, ridică multe semne de întrebare în perspectiva jocurilor oficiale (sâmbătă, 26 august, în deplasare cu nou-promovata ACS Mediaș), lucru semnalat și de antrenorul principal Stelian Gherman.
“A existat și o anumită oboseală, dar trebuie să recunoaștem că avem lipsuri. Acest duș rece este binevenit întrucât ne arată unde ne aflăm, raportat la un adversar puternic, ce vrea promovarea. Pe lângă proporțiile scorului, ne interesează și calitatea prestației. Dacă de la mijloc în sus lucrurile sunt în regulă, în defensivă avem lacune foarte mari, am primit goluri de cascadorii râsului”, a precizat Stelian Gherman.
Albaiulienii, conduși la 3 goluri diferență după prima jumătate de oră, au marcat prin T. Suciu în finalul primei reprize (45, după acțiunea lui Fetița, care a mai lovit bara în actul secund la scorul de 1-3), iar amfitrionii au punctat prin A. Pătraș (6), Al. Micle (23), R. Cristea (27), I. Sălăjan (78), S. Culda (ex-uniristul, 90), prima și ultima reușită fiind din lovituri libere parabile.
SCM Zalău: Poptean – Sălăjan, Fărcășan, Bobaru, F. Pop, Molnar, A. Pătraș, Zimța, Micle, R. Cristea, S. Culda; rezerva Miron, Bora, Căt. Stoica, R. Stanciu, Kun, Jula, Porumb, Nikolic;
CSM Unirea: Al. Stoian – Sebaș, Benkirat, Vomir, E. Codrea – Boldea, C. Cristea – Fl. Istrate, Fetița, Indrei – T. Suciu; au mai intrat portarii Raț și P. Solomon (în probe), I. Grozav, Mâlnă, Roșu, R. Nistor, A. Ivan, V. Stanciu, P. Codrea; nu au intrat R. Pauletti, D. Nistor, Harfaș, G. Mureșan și D. Nicula (acesta, fost jucător la Metalurgistul Cugir și Viitorul Dăești, se pregătește cu gruparea albaiuliană).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari