Un loc în plus pentru promovarea din Liga 3! Se mută CSM Unirea Alba Iulia și conjudețenele în Seria 7 a eșalonului terț?
În urma ultimei ședințe a Comitetului Executiv al Federației Române de Fotbal, s-au decis modificări în structura Ligii 2, în ediția 2023/2024 schimbări care aduc după sine un loc în plus pentru promovarea din eșalonul terț, un avantaj pentru CSM Unirea Alba Iulia, care-și propune acest deziderat în viitorul sezon.
Astfel, în sezonul următor, din Liga 2 vor retrograda numai 4 echipe, urmând să promoveze 6 formații din Liga 3, pentru ca în liga secundă să fie în sezonul 2024/2025 22 de echipe.
Până în această vară, din Liga 3 promovau 5 formații care treceau de două baraje, ce opuneau primele două clasate în cele 10 serii. Conform lui Răzvan Burleanu, președintele FRF, a 6-a echipă va fi desemnată în urma unor unor jocuri de baraj între patru echipe dintre cele cinci echipe învinse în play-off-ul de promovare.
Pe de altă parte, există premiza ca CSM Unirea Alba Iulia și o parte dintre conjudețene să activeze în sezonul viitor în Seria 7, în loc de Seria 9! Configurația seriilor se va stabili în perioada următoare, dar varianta capătă contur în condițiile în care Hunedoara a rămas cu doar două reprezentante. Î
n plus, o împerechere la baraj cu reprezentantele Seriei 8 este mult mai abordabilă în condițiile în care Poli Timișoara și Ripensia Timișoara au probleme majore, comparativ cu Seria 10, unde activează FC Bihor, Minaur Baia Mare, Gloria Bistrița sau CSM Satu Mare, adversari mult mai de temut pentru primele clasate din Seria 9.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață