FOTO: La turneul caritabil de la Aiud, pentru Andrei Blag, s-au strâns peste 17.000 de lei | Pe lângă Stanciu și Cordea a oferit un tricou pentru licitație
La turneul caritabil desfășurat pe “Aiudelul”, sub sloganul “Împreună pentru Andrei”, s-au strâns peste 17.000 de lei. Competiția organizată de Olimpia Aiud s-a dorit să vină în sprijinul micuțului fotbalist Andrei Blag, legitimat la clubul din municipiu, jucător de 15 ani diagnosticat recent cu o boală incurabilă. ![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/07/Olimpia-Aiud-Andrei-Blag-Stanciu-Cordea-2.jpg)
Au participat 8 formații (grupa de vârstă 2008 și mai mici), Olimpia Aiud, CS Ocna Mureș, Școala de Fotbal Valea Frumoasei, Kinder Teiuș, GT Sport Alba Iulia, Sporting Cluj, Olimpia Aiud 2 și Unit Alba Iulia (a lipsit Viitorul Vama Seacă). Merită felicitări din plin organizatorii, Marius Călușer (care a mai strâns bani și pe cont propriu) și Ioan Demeter, pentru gestul de suflet prin care lumea fotbalului din Alba s-a strâns alături de Andrei
*Andrei Cordea, tricou pentru licitație
Pe lângă fondurile adunate din taxa de participare, s-au mai făcut donații la stadion, iar organizatorii au scos la licitație 3 tricouri, adunându-se 5600 de lei. Două ale internaționalului român Nicolae Stanciu, aduse la Aiud de fratele său Rareș, care a evoluat pentru GT Sport Alba Iulia, cel de la Wuhan Three Tows (adjudecat de Ovidiu Moldovan, din Aiud, cu 2000 de lei), și cel al echipei naționale (achiziționat de Gheorghe Mărginean, din Cergău, cu 1600 de lei), respectiv al Stelei București (adjudecat de aiudeanul Călin Vasile, cu 2000 de lei). De asemenea, Andrei Cordea, fotbalistul din Aiud, a donat un tricou personal al reprezentativei României, pentru care se va licita până duminică
În finala mare: Olimpia Aiud – Sporting Cluj a fost scor alb, iar vizitatorii s-au impus după loviturile de departajare, iar în finala mică CS Ocna Mureș – Kinder Teiuș 1-2. În continuare, în ierarhie, GT Sport Alba Iulia, Școala de Fotbal Valea Frumoasei, Olimpia Aiud 2 și Unit Alba Iulia.
S-au mai acordat și premii individuale pentru cel mai bun jucător – Ștefan Hetea (Olimpia Aiud), golgheterul competiției – Raul Ocnean (Olimpia Aiud), cel mai bun portar – Alexandru Duna (GT Sport Alba Iulia), cel mai bun fundaș – David Burz (Sporting Cluj) și cel mai bun atacant – Denis Botezan (CS Ocna Mureș).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3