Comunicat de presă| Corneliu Mureșan, subprefectul județului Alba: Sănătatea elevilor și asigurarea asistenței medicale în școli – priorități ale PSD
Comunicat de presă| Corneliu Mureșan, subprefectul județului Alba: Sănătatea elevilor și asigurarea asistenței medicale în școli – priorități ale PSD
Sănătatea elevilor și asigurarea asistenței medicale în școli sunt priorități ale Partidului Social Democrat. Mai multe amendamente ale PSD, care au fost înaintate Comisiei de învățământ din Camera Deputaților, la proiectul Legii Educației, au fost adoptate.
Acestea au fost elaborate în urma consultărilor cu societatea civilă și după ce au fost ascultate punctele de vedere ale sindicatelor din învățământ, ale reprezentanților profesorilor, elevilor și părinților.
Amendamentele propuse de PSD și adoptate de Comisia de învățământ vizează, între altele, siguranța în școli, sprijinirea copiilor din diaspora, dezvoltarea învățământului dual și a învățământului silvic, respectiv asigurarea asistenței medicale în școli.
Astfel, la propunerea PSD, s-a introdus obligativitatea înființării unui cabinet medical și a unui cabinet stomatologic în unitățile de învățământ. Practic, pe lângă cabinetele medicale, se reintroduc cele stomatologice. Serviciile medicale trebuie să ajungă în special la unitățile din mediul rural.
Necesitatea asigurării asistenței medicale stomatologice în școli este o temă mai vechea de pe agenda mea. Am vorbit despre aceasta, spre exemplu, cu ocazia derulării campaniei județene ”Sănătate pentru zâmbete”. Împreună cu dr. Adrian Bara și alți medici stomatologi am fost prezent în mai multe școli și grădinițe, din comunele Cricău și Roșia Montană, pentru derularea acestei campanii, care a avut inclusiv o componentă de informare și conștientizare asupra sănătății dentare în rândul preșcolarilor și elevilor. Pe lângă informațiile de specialitate puse la dispoziție de către profesioniști din domeniul medicinei dentare, preșcolarii și elevii au primit seturi complete de igienă orală (periuță de dinți, pastă de dință, apă de gură, ață dentară), toate adaptate vârstelor lor.
Campania ”Sănătate pentru zâmbete” a fost inițiată de către mine și dr. Adrian Bara din dorința sinceră de informare asupra importanței sănătății dentare de la vârste fragede. Aceasta va continua și în alte comune din județ.
Amendamentul privind dezvoltarea asistenței medicale în școli, depus de către PSD, vine mai ales în sprijinul elevilor din zone în care asistența medicală generală este mai greu accesibilă, dar va aduce beneficii și sănătății școlarilor din mediul urban.
Corneliu Mureșan – subprefectul județului Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României