Studenţii albaiulieni au început ieri cu grevă japoneză
Săptămâna aceasta s-a dat startul protestelor. Studenţii din întreaga ţară s-au unit şi îşi spun oful în diferite moduri, nemulţumiţi fiind că prin Legea Educaţiei pierd ponderea de 25% în cazul desemnării rectorilor şi cea din consiliile de administraţie. Nici tinerii care studiază la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia nu stau cu mâinile în sân, aceştia începând de ieri să protesteze. Prima modalitate aleasă este cea de grevă japoneză, aceasta având loc inclusiv astăzi. Astfel, ieri, începând cu ora 12.00, membri ai Ligii Studenţilor din universitatea albaiuliană (LSUA), în frunte cu preşedintele organizaţiei, Nicolae Tomuş, au împărţit în curtea instituţiei de învăţământ, pe holuri şi în sălile de studiu, înainte de începerea cursurilor, 200 de banderole albe pe care era scris cu majuscule cuvântul „protest”. Studenţii au fost de acord cu liderii lor de la Ligă şi au protestat, în mod silenţios. „Suntem nemulţumiţi că nu vom mai avea reprezentativitate de 25% în comisia de alegere a rectorului şi nici în comisiile de administrare. Am ales să luptăm pentru drepturile noastre. Toată săptămâna, prin acţiunile noastre vrem să atragem atenţia Ministerului Educaţiei în legătură cu ceea ce ne displace”, a declarat preşedintele LSUA, Nicolae Tomuş. Studenţii albaiulieni vor întinde bannere cu diverse mesaje pe căminele studenţeşti, iar pe data de 7 martie îşi vor trimite reprezentanţi la Bucureşti pentru a picheta sediul Ministerului Educaţiei alături de colegii lor din ţară. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
26 – 28 iulie 2024 | Moto Festival în Poiana cu Goruni, lângă Vinerea: Motoare care mai de care, concurs de ceaune, muzică bună și tombolă cu premii
26 – 28 iulie 2024 | Moto Festival în Poiana cu Goruni, lângă Vinerea: Motoare care mai de care, concurs de ceaune, muzică bună și tombolă cu premii În perioada 26 – 28 iulie 2024 în Poiana cu Goruni de lângă Vinerea va avea loc o nouă ediție a Moto Festivalului organizat de Lupii Singidavei. […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza