Vlăduț Popa (CSU Alba Iulia), în cantonament cu Hermanstadt | Paleoca (CS Ocna Mureș), în tratative cu studenții
Apărătorul Vlăduț Popa (CS Universitatea Alba Iulia) este testat în această perioadă de către prim-divizionara Hermanstadt, iar fundașul central a fost inclus de antrenorul Mariua Măldărășanu în efectivul deplasat în Antalya pentru un cantonament centralizat în perioada 4-14 ianuarie.
Venit la divizionara terță albaiuliană în vară, de la ACSO Filiași, Vlăduț Popa s-a impus rapid ca titular în centrul defensivei, fiind în același timp și unul dintre jucătorii under (născut în 2002). Ar fi a 8-a plecare în această pauză din efectivul studenților, după despărțirile de V. Domșa, Costiniuc, Budin, Ov. Truță, Ad. Hăprian, Cos. Năcreală și Al. Costea.
În contrapartidă, studenții au obținut semnătura atacantului Andrei Vasinc (din comuna Unirea, ultima dată în Malta), dar și a fundașului Lorand Kis (26 de ani, ultimele 6 luni la Jiul Petroșani). Venirea acestuia, care anterior a evoluat la SCM Zalău, perioadă în care a suferit o gravă accidentare, ruptură la ligamente și o intervenție chirurgicală, ar ridica la 3 numărul fotbaliștilor de la CSU care au trecut prin Valea Jiului, după Liviu Herci și Octavian Ionică. De asemenea, gruparea albaiuliană poartă tratative pentru aducerea lui Cristian Paleoca (23 de ani, CS Ocna Mureș, mijlocaș care în prima parte a sezonului a fost folosit fundaș central).
CS Universitatea este cea mai grăbită formație din Alba, reluarea pregătirilor fiind prevăzută în 16 ianuarie. Până la plecarea în cantonamentul centralizat de la Covasna, în 30 ianuarie, se încearcă legarea unui meci amical, în 23 ianuarie, cu o echipă din județ. “Plecarea lui Vlăduț Popa va reprezenta o pierdere pentru noi. Acesta s-a integrat treptat, era și jucător under, dar în același timp ne bucură că are șansa să evolueze la un nivel superior”, a admis Mihai Manea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României