FC Unirea Alba Iulia – FC Hunedoara 0-0
Considerat drept un ultim test înaintea debutului returului, jocul cu divizionara terţă FC Hunedoara a ridicat multe semne de întrebare pentru echipa din Cetatea Marii Uniri. De la remiza pozitivă cu „şepcile roşii”, albaiulienii au trecut în cealaltă extremă (o prestaţie modestă), întrucât elevii lui Ioan Petcu au dominat întâlnirea disputată pe „Pielarul”, având mai multe oportunităţi între care şi trei bare (M. Ilie – 8, R. Cristian – 70 şi Şandor – 88) împotriva fostului coechipier Ad. Pascal! Aşadar suficiente dureri de cap şi probleme pentru tehnicianul Gabi Stan, aflat la întâiul joc pe banca uniristă. Pentru FC Unirea au evoluat următorii: Pascal – Bâlu, Potopea, G. Ivan, Al. Giurgiu – Spătaru, Pleniceanu, T. Stan, Boboc – N. Stanciu, M. Oprea, mai intrând Cl. Oara, Negură, S. Mureşan, Bălaş, Al. Filip, Bodolan şi Ad. Bojin (au lipsit din motive medicale Ad. Câmpeanu, Y. Camara, M. Pistol, Schuller şi Bucurică, alături de Selagea – exclus din lot).
*”Suferim la multe capitole”, concluzionează Stan
Evoluţia echipei pe care a preluat-o vineri l-a pus pe gânduri pe Gabi Stan, tehnicianul braşovean ajuns la Alba Iulia după dezertarea lui Marian Pană. „Sunt anumite semne de întrebare, mă aşteptam la mai mult precum şi ca jucătorii să fie mai agresivi, în plus am remarcat că există şi probleme de disciplină tactică. Aş fi foarte bucuros dacă s-ar amâna returul cu o săptămână pentru că mai avem destul de muncă. Îngrijorătoare nu sunt cele trei bare ale adversarilor, pentru că ştiam că Hunedoara are echipă bună”, a declarat Stan, care doreşte şi întărirea lotului. „Încercăm să mai aducem jucători, pentru a echilibra anumite posturi. Îl dorim pe Vajou de la Farul Constanţa, vrem ca portarul Lasc, originar din Alba Iulia să se întoarcă de luni la antrenamente şi aşteptăm ca Selegea să revină la sentimente mai bune”, a concluzionat cel poreclit „Gabello”.
*Bilanţ negativ în „amicale”
În intersezon, FC Unirea Alba Iulia ce şi-a modificat din temelii efectivul a susţinut 7 partide de verificare, rezultatele fiind unele modeste: o unică victorie (1-0 cu CFR Simeria), patru egaluri (toate 0-0, cu Gaz Metan II Mediaş, CS Zlatna, „U” Cluj şi FC Hunedoara) şi două eşecuri, 0-1 cu Gaz Metan II Mediaş şi 1-2 cu Europa Alba Iulia. Golavarajul general înregistrat de „alb-negri” este 2-3, rezultând că sunt probleme acute în ofensivă, doar două goluri înscrise în 630 de minute (reuşite de S. Mureşan şi M. Oprea)!
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni