FOTO| Lucrările de modernizare la două grădinițe din Cugir, pe ultima sută de metri: Peste 100 de copii se vor bucura de condiții moderne, după vacanța de iarnă
Modernizarea grădinițelor aparținătoare Școlii Gimnaziale „I. Pervain” a intrat pe ultima sută de metri. Lucrările sunt realizate în procent de 99% atât la Grădinița cu Program Normal nr. 2 (str. 21 Decembrie 1989), cât și la la Grădinița cu Program Prelungit nr. 3 (str.Traian Vuia).
În cadrul evaluării în teren realizată de edilul Adrian Teban și echipa de proiect din cadrul primăriei, constructorii au dat asigurări că lucrările se vor încheia în maxim două săptămâni. Cu excepția unor finisaje interioare, mai este de realizat doar amenajarea curții și schimbarea gardului imprejmuitor.
Reprezentanții administrației locale preconizează că recepția lucrărilor se va putea face până la finalul lunii noiembrie, astfel încât cele două grădinițe să își poată deschide porțile după vacanța de iarnă. Așadar, cei 100 de copii se vor bucura de mai multă siguranță și confort, de condiții moderne, cu totul diferite față de cele anterioare investiției.
Reamintim că cele două clădiri au fost supuse reabilitării interioare și exterioare, fiind executate lucrări de termoizolare, înlocuire a învelitorii, a geamurilor și ușilor, modernizare a grupurilor sanitare, precum și lucrări de înlocuire a instalaților sanitare, electrice, termice, inclusiv a centralei termice. Totodată, au fost eficientizate energetic prin introducerea încălzirii în pardoseală și montarea de panouri solare și fotovoltaice.
În momentul de față sunt în curs de livrare corpurile de mobilier specifice activității celor două grădinițe.
Investiția s-a ridicat la aproape 3.000.000 lei și a fost realizată în baza proiectului cu finanțare europeană ”Reabilitare, modernizare și echipare infrastructură educațională pentru învățământul preșcolar la Școala Gimnazială ”Iosif Pervain” Cugir” (POR 2014-2020).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni