FOTO| SM Speromax Alba – 15 ani de activitate în comunitatea albaiuliană, sărbătoriți la Centrul de Resurse Academia Doamnelor
Astăzi, 7 octombrie 2022, Asociația SM Speromax Alba a sărbătorit 15 ani de activitate în comunitatea albaiuliană. Evenimentul a avut loc la Centrul de Resurse Academia Doamnelor.
Au participat reprezentanți ai instituțiilor care au sprijinit, de-a lungul timpului, activitățile asociației. Alături de beneficiarii SM SPEROMAX Alba au fost astăzi președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, viceprimarul municipiului Alba Iulia, Emil Popescu, managerul Spitalului Județean de Urgență Alba, Diana Mârza, Olga Hașegan, din partea Direcției de Asistență Socială Alba Iulia și, nu în ultimul rând, Mirela Mândroc, directorul adjunct al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba.
Au fost acordate diplome partenerilor instituționali, în semn de mulțumire pentru tot sprijinul oferit. Apoi, toți beneficiarii prezenți s-au putut bucura de un moment artistic oferit de Ansamblul Folcloric 60+ al Centrului de Zi pentru Persoane Vârstnice Alba Iulia.
Evenimentul a fost posibil și cu sprijinul sponsorilor, Cofetăria Corina, Restaurant Prestige, Restart Kineto și Saturn S.A.
Asociația SM SPEROMAX Alba are misiunea de a creşte calitatea vieţii în rândul persoanelor afectate de Scleroză Multiplă și este licențiată în acordarea serviciilor de asistență socială și suport pentru persoanele adulte cu dizabilități. Astfel că în prezent SM SPEROMAX Alba oferă servicii gratuite de asistență socială, kinetoterapie, consiliere psihologică și masaj pentru persoane diagnosticate cu boli neurodegenerative.
În decursul anilor, asociația a sprijinit beneficiarii și le-a reprezentat drepturile la nivel județean, național și internațional, a reprezentat membrii în raport cu autoritățile pentru a le înlesni accesul la facilităţile prevăzute de lege şi, de asemenea, a iniţiat unele demersuri pentru îmbunătăţirea legislaţiei privind protecţia socială şi asistenţa medicală.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cum s-a petrecut accidentul de pe DN 75, la Vadu Moților: Doi vârstnici din Craiova au ajuns la spital după ce o șoferiță de 64 de ani s-a răsturnat cu mașina
Cum s-a petrecut accidentul de pe DN 75, la Vadu Moților: Doi vârstnici din Craiova au ajuns la spital după ce o șoferiță de 64 de ani s-a răsturnat cu mașina Doi vârstnici din Craiova au ajuns sâmbătă la spital după ce o șoferiță s-a răsturnat cu mașina pe DN 75, la Vadu Moților. Potrivit […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum o zi
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Sportacum o zi
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori