Volei Alba Blaj mizează pe continuitate în ediția 2022/2023: Stevan Ljubičić, în mare parte același staff
Volei Alba Blaj, echipa ce a dominat voleiul feminin autohton în ultimul deceniu, mizează pe continuitate în ediția viitoare.
O strategie regăsită atât în privința lotului cu care va fi abordată stagiunea (10 voleibaliste vor continua), compoența efectivului va fi anunțată oficial în perioada următoare, dar și la nivelul băncii tehnice. Astfel, în sezonul 2022/ 2023, sârbul Stevan Ljubičić (cel ce a preluat “mândria Albei” vara precedentă, după plecarea lui Darko Zakoc), se va baza, cu o singură excepție, pe același staff tehnic alături de care a realizat tripla istorică în acest an (eventul intern și Supercupa României) și a disputat semifinala Cupei CEV.
Noutatea o reprezintă revenirea statisticianului Ognjen Marković, care a mai activat la Volei Alba Blaj în sezonul 2020/2021. Componența staffului tehnic: Stevan Ljubičić (41 ani) – antrenor principal, Ivan Bučevac (34 ani) – antrenor secund, Dobrica Šopalović (26 ani) – preparator fizic, Petru Ban (34 ani) – fizioterapeut, Tudor Glogovețan (33 ani) – fizioterapeut, Ognjen Marković (27 ani) – statistician.
Volei Alba Blaj va începe pregătirile în 15 august, urmând ca Divizia A1 să debuteze în 29 octombrie, startul sezonului fiind dat de Supercupa României, ce are parte de un nou format, cu 4 echipe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României