De ce întârzie construcția ștrandului din Alba Iulia. Viceprimarul Popescu: „Suntem ținuți în loc de acești pași birocratici pe care trebuie să-i parcurgem”
De ce întârzie construcția ștrandului din Alba Iulia. Viceprimarul Popescu: „Suntem ținuți în loc de acești pași birocratici pe care trebuie să-i parcurgem”
Odată cu venirea verii, revine în discuție și problema lipsei unui ștrand public pentru cetățenii municipiului Alba Iulia, după ce ștrandul de la Schit, un loc de refugiu pentru albaiulieni în zilele toride de vară, nu mai este deschis de ani buni.
Proiectul unui ștrand public în zona Bazinului Olimpic a fost revigorat în 2020, când primăria Alba Iulia a actualizat studiului de fezabilitate, însă nici în această vară albaiulienii nu se vor bucura de ștrand în oraș.
Prezent în studioul Radio Unirea FM, viceprimarul Emil Antoniu Popescu a vorbit despre motivele întârzierii.
„Din păcate mai trece încă o vară și nu este amenajat acest ștrand. Este o problemă stringentă, de ani de zile, la nivelul municipiului Alba Iulia. Așa cum se cunoaște ștrandurile de la Schit au fost desființate, iar în momentul de față municipalitatea are un proiect ambițios în spatele Bazinului Olimpic. Din păcate suntem ținuți de aceste proceduri birocratice care întârzie foarte mult”, a spus viceprimarul Emil Antoniu Popescu
Ce întârzie această investiție
„Suntem în faza de descărcare arheologică, care a durat opt luni de zile, însă este o condiție obligatorie pentru a putea să demarezi acest proiect și pentru a avansa. Sunt lucruri care se supun legislației române în acest moment și nu putem să facem pași fără aceste lucruri. O să urmeze apoi un proiect tehnic pentru bazin și achiziția lucrărilor. Suntem ținuți din păcate în loc de acești pași birocratici pe care trebuie să-i parcurgem”, a declarat Popescu.
Când va prinde contur ștrandul
„Sursele de finanțare sunt fie de la bugetul local fie de la bugetul național, nu sunt alocate sume din fonduri europene. Sperăm să prindă contur în vara viitoare, dar este foarte important pentru că de anul trecut s-a demarat această procedură de descărcare arheologică, care din păcate a durat foarte mult. Procedura este finalizată, urmează ca în luna august să fie finalizate toate elementele pentru a putea trece la achiziția pentru proiectul tehnic”, a mai spus viceprimarul Popescu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari