FOTO: CSU Alba Iulia a promovat în Liga a 3-a | Dublă victorie a studenților în barajul cu CSO Baraolt
CS Universitatea Alba Iulia a promovat în Liga a 3-a la 4 ani de la înființare și la al doilea sezon petrecut în Liga a 4-a.
În returul din Covasna, rezultatul a fost 7-1 (5-1).
„Ne-am atuns obiectivul, dovedind profesionalism și în jocul retur. Edificator a fost faptul că la final spectatorii adverși ne-au aplaudat, lucru care spune multe. Această promovare reprezintă un început de drum, ne dorim să progresăm și în continuare. Felicit pe toți cei care fac parte din proiectul CSU, de la conducerea administrativă, staff-ul tehnic, jucători și până la cei care ne-au fost mereu aproape”, a precizat Mihai Manea.
Formația din Cetatea Marii Uniri, susținută de Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, a trecut lejer de barajul de accedere în eșalonul terț, după dublă victorie cu CSO Baraolt. Emoțiile se încheiaseră după manșa tur, când „alb-albaștrii” s-au impus cu un neverosimil 11-2.
Returul celei mai disproporționate duble dintre cele 19 de baraj a fost la discreția vizitatorilor, care s-au detașat repede pe tabelă, având 2-0 după primele 8 minute. Au punctat Al. Petresc (6) și Joldeș (8), însă covăsnenii au redus ecartul prin Zelch (10). Un simplu foc de paie, întrucât până la finele primului mitan au mai înscris Circov (27), Baghiu (31) și Frențiu (42). La pauză a fost 5-1 pentru oaspeți, iar Bucurică (67) a realizat „set”-ul. Intrat în teren Ad. Lăcătuș (82) a marcat pentru 7-1, cel mai spectaculos gol
O stagiune de vis pentru CSU Alba Iulia, grupare ce a realizat o triplă istorică, eventul în plan județean și promovarea în eșalonul superior, asemenea performanțe reușind Performanța Ighiu (2015) și Șurianu Sebeș (2017, nu s-a înscris și s-a desființat).
Albaiulienii vor beneficia de o vacanță scurtă, întrucât în 6 iulie vor fi prezenți în Cupa României, competiție ce are un nou format.
De la toamnă, Alba poate avea iar 4 reprezentante pe a treia scenă, asta dacă Unirea Alba Iulia va reprimi loc după retrogradarea recentă.
CSO: Szakáts – Gyerő, Csiki, Szöcs, Román – Z. Szabó, G. Szabó, Ghinea, N. Lázár – A. Lázár, Zelch; rezerve Hermán, I. Kovacs, Molnár, H. Nagy, Pál, Á. Szabó, Gyerő, Gajdó, Csog. Antrenor Attila Lázár
CSU: CSU: Căt. Suciu – Frențiu, I. Neag (52, R. Trif), S. Fulea, Bucurică/ cpt – Circov (71, Apetri), Al. Petresc (71, Ad. Hăprian), Herci, Joldeș (65, Ad. Lăcătuș) – M. Domșa (71, D. Olălău), Baghiu; rezerve V. Ignat, Cos. Năcreală, Șt. Radu, Gylien. Antrenor Mihai Manea.
Arbitri Ad. Dumitru (Târgoviște), G. Turcu (București), L. Oprescu (Ploiești) Observatori Fl. Ghimbășan (Brașov), M. Iancu (Urziceni)
foto: CSU Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari