În al doilea meci de pe „Cetate” al turneului semifinal al juniorilor A 1, Unirea Alba Iulia a învins Bradul Vișeu (Maramureș), scor 3-0 (1-0).

Scorul a fost deschis de Oneț (12), cu capul la un corner Harangozo. După pauză, avantajul „alb-negrilor” a fost majorat de dubla realizată de Sebaș, în numai câteva zeci de secunde, mai întâi când a trimis din apropiere (73, la bara lui An. Moldovan) și în minutul următor când a finalizat cu un șut în colțul lung, din cădere. În finalul jocului, a intrat pe teren și junele Antonio Cordea (13 ani), la primul meci pe arena albaiuliană, asistența cifrându-se la aproximativ 300 de spectatori

Simionaș a avut câteva intervențiii excelente însă maramureșenii s-au predat total după ce Sebaș a marcat de două ori în niciun minut

Unirea: N. Itu – Jurj, Pascu, D. Marcu, C. Dănilă – V. david, Harangozo, Oneț, An. Moldovan, Sebaș, M. Dăscălescu jr/ cpt; au mai intrat Căldăraru, M. Cristea, Al. Capătă, ; rezerve Ghioancă, A. Cordea. Antrenor Robert Sicoe.

Bradul: Simionaș – Siminiuc, Melega, Bumbuc, An. Pop, Tomoioagă, Kindriș, Petrovai, Zvunca/ cpt, Văcariu, Nan; rezerve Ciuban, Andreica, Dohotar, Căt. Pop. Antrenor Radu Ciolpan.

Arbitri: Cl. Gatin, Al. Gherman, P. Sandu (toți Timișoara); rezervă G. Roman (Timișoara)

*Primul meci s-a terminat în minutul 28

Jocul inaugural, între Sticla Turda și Șoimii Lipova s-a încheiat în minutul 28, la scorul de 4-0. Majoritatea echipierilor arădeni nu au avut Cărțile de Identitate în format fizic și Șoimii au început jocul în numai 8 echipieri, cu un jucător de câmp în poartă, iar meciul s-a terminat când unul dintre aceștia a părăsit terenul accidentat

Program

*joi, 16 iunie, ora 16.00: Șomii Lipova – UNIREA Alba Iulia; ora 18.00: Viitorul Vetiș (Satu Mare) – Sticla Turda; *vineri, 17 iunie, ora 16.00: UNIREA Alba Iulia – Viitorul Vetiș; ora 18.00: Bradul Vișeu – Șoimii Lipova; *sâmbătă, 18 iunie, ora 16.00: Viitorul Vetiș – Bradul Vișeu; ora 18.00: Sticla Arieșul Turda – UNIREA Alba Iulia (se vor juca la Oarda de Jos, pe “Cetate” fiind meciul de baraj al CSU Alba Iulia); *duminică, 19 iunie, ora 16.00: Bradul Vișeu – Sticla Turda; ora 18.00: Șoimii Lipova – Viitorul Vetiș

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]