În al doilea meci de pe „Cetate” al turneului semifinal al juniorilor A 1, Unirea Alba Iulia a învins Bradul Vișeu (Maramureș), scor 3-0 (1-0).

Scorul a fost deschis de Oneț (12), cu capul la un corner Harangozo. După pauză, avantajul „alb-negrilor” a fost majorat de dubla realizată de Sebaș, în numai câteva zeci de secunde, mai întâi când a trimis din apropiere (73, la bara lui An. Moldovan) și în minutul următor când a finalizat cu un șut în colțul lung, din cădere. În finalul jocului, a intrat pe teren și junele Antonio Cordea (13 ani), la primul meci pe arena albaiuliană, asistența cifrându-se la aproximativ 300 de spectatori

Simionaș a avut câteva intervențiii excelente însă maramureșenii s-au predat total după ce Sebaș a marcat de două ori în niciun minut

Unirea: N. Itu – Jurj, Pascu, D. Marcu, C. Dănilă – V. david, Harangozo, Oneț, An. Moldovan, Sebaș, M. Dăscălescu jr/ cpt; au mai intrat Căldăraru, M. Cristea, Al. Capătă, ; rezerve Ghioancă, A. Cordea. Antrenor Robert Sicoe.

Bradul: Simionaș – Siminiuc, Melega, Bumbuc, An. Pop, Tomoioagă, Kindriș, Petrovai, Zvunca/ cpt, Văcariu, Nan; rezerve Ciuban, Andreica, Dohotar, Căt. Pop. Antrenor Radu Ciolpan.

Arbitri: Cl. Gatin, Al. Gherman, P. Sandu (toți Timișoara); rezervă G. Roman (Timișoara)

*Primul meci s-a terminat în minutul 28

Jocul inaugural, între Sticla Turda și Șoimii Lipova s-a încheiat în minutul 28, la scorul de 4-0. Majoritatea echipierilor arădeni nu au avut Cărțile de Identitate în format fizic și Șoimii au început jocul în numai 8 echipieri, cu un jucător de câmp în poartă, iar meciul s-a terminat când unul dintre aceștia a părăsit terenul accidentat

Program

*joi, 16 iunie, ora 16.00: Șomii Lipova – UNIREA Alba Iulia; ora 18.00: Viitorul Vetiș (Satu Mare) – Sticla Turda; *vineri, 17 iunie, ora 16.00: UNIREA Alba Iulia – Viitorul Vetiș; ora 18.00: Bradul Vișeu – Șoimii Lipova; *sâmbătă, 18 iunie, ora 16.00: Viitorul Vetiș – Bradul Vișeu; ora 18.00: Sticla Arieșul Turda – UNIREA Alba Iulia (se vor juca la Oarda de Jos, pe “Cetate” fiind meciul de baraj al CSU Alba Iulia); *duminică, 19 iunie, ora 16.00: Bradul Vișeu – Sticla Turda; ora 18.00: Șoimii Lipova – Viitorul Vetiș

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]