FOTO| Au început lucrările pentru amenajarea patinoarului, în Municipiul Alba Iulia, în latura vestică a Cetății
FOTO| Au început lucrările pentru amenajarea patinoarului, în Municipiul Alba Iulia, în latura vestică a Cetății
Copiii și tinerii din Alba Iulia se vor putea bucura și anul acesta de patinoarul care va fi amenajat în latura vestică a Cetății Alba Carolina, în fața Catedralei Reîntregirii.
Ca în fiecare an, lucrările pentru patinoarul din Cetatea Alba Carolina au început devreme, pentru ca în luna decembrie cetățenii să se poată bucura ce activități în aer liber alături de copii sau nepoți.
De asemenea, referitor la ziua de 1 Decembrie, Ziua Națională, primarul Gabriel Pleșa a declarat faptul că „nu ne mai dorim să avem un 1 Decembrie ca anul trecut, cu orașul în carantină, cu străzile pustii.
Tocmai de aceea am pregătit un program, bun, zic eu, programul va fi dat luni publicității, în care avem aproape toate „ingredientele”, în afară de două evenimente pe care din păcate condițiile sanitare nu permit să le facem, masa populară și acel spectacol în aer liber, care ar necesita un triaj și nu cred că ar fi bine de Ziua Națională.
În rest, ceremial militar, Te Deum, depuneri de coroane la corifeii Unirii, primirea soliilor și în loc de tradiționalul foc de artificii, un spectacol de drone.
Profit de această ocazie să îi invit pe albaiulieni să participe la toate evenimentele dedicate Marii Uniri și totodată îi rog pe români să vină la Alba Iulia pentru că vor fi cel puțin două zile libere dacă nu chiar patru”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari