Liga a 4-a, runda inaugurală: în derby-ul de la Teiuș, Kinder – Industria Galda 0-4 (0-3). Care au fost celelalte rezultate de duminică

Industria Galda de Jos a câştigat partida de la Teiuş, derby-ul rundei inaugurale a Ligii a 4-a.

În cele 4 partide de duminică dimineaţă, contând pentru prima etapă a Ligii a 4-a, s-au consemnat rezultatele:

*Kinder Teiuș – Industria Galda de Jos 0-4 (0-3)

Au marcat: Tocu (10), Al. Costea (20, 23), Cr. Bălaş (50 – penalty)

Noua echipă a Industriei a început în forţă campionatul. Găldenii au repurtat o victorie categorică în derby-ul rundei inaugurale, de la Teiuş.

*Târnavele Tiur – Inter Unirea 0-4 (0-0)

Au marcat: Val. Drăgan (46, 79), Boboia (55), A. Gherman (60)

Meciul, disputat la Cergău, a început cu o întârziere de 30 de minute, pentru degajarea apei care băltea pe teren în urma ploilor din noaptea anterioară. “Interiştii” s-au impus în faţa unei grupări aflate la meciul de debut în principalul eşalon al fotbalului judeţean din Alba.

*CIL Blaj – Performanța Ighiu 5-0 (2-0)

Au marcat: B. Varga, Tulea (31), M. Moldovan (78), Voic (81, 90+2)

Succes categoric pentru echipa din “Mica Romă”, conturat încă din prima repriză a întâlnirii. Partida s-a disputat la Crăciunelu de Jos.

*Viitorul Sântimbru – GT Sport Alba Iulia 5-0 (1-0)

Au marcat: C. Olălău (44), R. Tripşa (46), M. Coman (51), Căt. Oană (63), Mucea (77)

Sântimbrenii au obţinut un succes logic în faţa unui oponent cu o medie de vârstă extrem de redusă. Asta dacă îl exludem din calcul pe experimentatul portar Ad. Roman.

*Viitorul Vama Seacă – Voința Stremț 1-1 (1-0)

Au marcat: I. Cociş (26), respectiv M. Cristea (83)

Mândria fotbalistică a comunei Hopârta a fost aproape de o victorie în disputa cu echipa care a impresionat prin parcursul în faza naţională, după ce a câştigat faza judeţeană a Cupei României la fotbal.

Etapa viitoare (4-5 septembrie):  CS Zlatna – Viitorul Sântimbru, Voinţa Stremţ – Kider Teiuş, GT Sport Alba Iulia – Olimpia Aiud, Performanţa Ighiu – Spicul Daia Română, Industria Galda de Jos – CS Universitatea Alba Iulia, Energia Săsciori – Târnavele Tiur, Hidromecanica Şugag – CIL Blaj, Inter Unirea – Viitorul Vama Seacă