ȘTIREA TA| Pacientă care acuză efecte adverse după vaccinarea cu AstraZeneca, nemulțumită de atitudinea unor cadre medicale de la SJU Alba Iulia
O albaiuliancă care acuză efecte adverse după vaccinarea cu serul de la Astra Zeneca este nemulțumită de atitudinea unor cadre medicale de la Spitalul de Urgență Alba Iulia. Aceasta spune că s-a vaccinat cu două săptămâni în urmă, pentru că în Elveția, unde locuiește, este „bătaie” pe locurile de la imunizare și ar fi ajuns la rând abia în decembrie.
În cea de-a a patra zi după vaccin a început să aibă dureri și amorțeli la genunchi. Ieri dimineață aceasta spune că a simțit o amorțeala puternică la piciorul drept și a sunat la Urgențe, însă cea care i-a răspuns la telefon i-ar fi spus să apeleze la un medic de familie și i-ar fi închis telefonul. Femeia spune că a sunat apoi la numărul unic de urgență, 112, și deși i s-a oferit o ambulanță, aceasta a spus că va merge cu taxiul pentru a nu ocupa o ambulanță.
Odată ajunsă la Urgență la SJU, aceasta afirmă că medicul i-ar fi spus că ce are ea nu este un caz de urgență și potrivit femeii i-ar fi spus că toată lumea este stresată de la îngrijirea pacienților cu Covid și ea vine cu prostii.
Albaiulianca spune că nu a fost crezută că ar fi un caz de reacție adversă la vaccin, însă i-au fost făcute analize de sânge, o radiografie la genunchi și un examen tomograf. Medicul ortoped care a venit apoi să o consulte și despre care femeia spune că s-a purtat frumos, i-ar fi spus ca nu ține de el și trebuie un consult neurologic.
„M-a consultat doamna neurolog, mi-a dat două trei ciocane peste picioare, a zis că n-am nimic, că nu-i de la nici un vaccin, că tomograful a ieșit ok, n-am decât o spondiloză și o sinuzită și să merg acasă. Cum m-am dus așa m-am întors, mi-au scos branula din mână, plină de sânge și problema mea încă persistă”, a spus femeia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat”
Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat” Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului este distrus de cei care exploatează lemne, la nici un an de la trecerea lui în administrarea comunei Șugag de la […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea