Naţional Rm Vâlcea – CSM Sebeş 35-23 (16-12)
Duminică, într-o partidă jucată în devans şi contând pentru etapa a 18-a a Seriei B din cadrul Diviziei A la handbal feminin, Naţional Râmnicu Vâlcea (locul întâi, cu 31 puncte) a învins categoric pe CSM Sebeş, scor 35-23 (16-12). Golurile vizitatoarelor au fost înscrise de Paula Chirilă – 8, Mihaela Tecariu – 5, Bianca Gornistu – 4, Delia Paştiu şi Raluca Petean – câte două, Ioana Pojar şi Ana Maria Popa – câte unul. Gruparea din Sebeş a pierdut astfel al doilea joc consecutiv la o diferenţă substanţială, după precedenta deplasare la Tg Mureş (21-31). „După o primă repriză acceptabilă, lucrurile s-au bramburit total, au apărut probleme şi n-am mai făcut faţă ritmului”, a declarat Virgil Costea, preşedintele secţiei de handbal a CSM Sebeş. Din diverse motive, antrenorul Alexandru Weber a renunţat recent la două dintre jucătoarele achiziţionate în intersezon, portarul Enöke Mihai (Viitorul Mediaş) şi coordonatorul Alexandra Ţăcălie (Oţelul Galaţi).
Joi, 10 februarie, de la ora 17.00, în sala „Florin Fleşeriu” se va disputa întâlnirea dintre vecinele din ierarhie CSM Sebeş (poziţia a 6-a, 12 puncte, cu 6 victorii, un egal şi 11 eşecuri, golaveraj 403-480) şi CSM Sf Gheorghe (locul 5, 13 puncte, golaveraj 418-454). (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României