FC Unirea – CFR Simeria 1-0 (0-0), într-un joc de verificare
FC Unirea Alba Iulia a învins, scor 1-0 (0-0), pe divizionara terţă CFR Simeria, golul partidei de verificare fiind înscris de Pecarov (61). Meciul s-a desfăşurat azi pe terenul „Pielarul” din Sebeş, pe o vreme plăcută (totuşi un vânt pătrunzător) şi un gazon acceptabil, hunedorenii fiind conduşi de fostul portar al „alb-negrilor”, antrenorul Marius Opric, ce i-a avut sub comandă pe Pepenar şi Daniel Dăscălescu, fratele preşedintelui unirist Mihai Dăscălescu. „A fost un util test, un joc pe care ne aşteptam să-l câştigăm mai confortabil, ţinând cont de ocaziile din actul secund. Ne pregătim în continuare şi încercăm să depăşim această pauză prelungită„, a conchis antrenorul unirist Stelian Gherman.
*Meleu în minutul 62!
Imediat după marcarea golului, meciul a fost întrerupt circa un minut, la o fază când Bucurică a fost atacat tare de un simerian. Jucătorii au uitat de fotbal pentru câteva zeci de secunde, componenţii celor două echipe îmbrâncindu-se în apropierea centrului terenului, când Bumbac a avut un schimb de „amabilităţi” cu un jucător advers (episod ce a amintit de celebrul joc tot din această iarnă cu FC Cisnădie, întrerupt în minutul 29). Vizitatorii au reclamat faptul că în acest episod mini-tensionat, M. Petrescu a apelat la pumn pentru a-şi face dreptate.
Stelian Gherman a mizat pe formula Pascal – Schuller, I. Şerban, Bumbac, Bucurică – Cl. Oara, Pleniceanu, D. Militaru, M. Petrescu – S. Mureşan, Pecarov, iar după pauză au mai intrat Lasc, Negură, I. Grozav, I. Stan, Potopea, Coţolan, M. Oprea, Ciofu şi A. Ianc. Săptămâna viitoare, Unirea va întâlni pe Luceafărul Oradea (sâmbătă, 10 martie, pe „Cetate”), colega de serie. într-un amical ce ar fi trebuit să se dispute astăzi.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României