FOTO,VIDEO| Știrea ta: „Tradiționalul” blocaj de la intrarea în Alba Iulia dinspre Sebeș, la ceas de seară. Lucrările sunt preconizate a se încheia luna aceasta, pe data de 21
De când s-au reluat lucrările la rosturile de dilatație ale podului peste râul Mureș de la intrarea în Alba Iulia dinspre Sebeș, de pe DN1, participanții la trafic, care nu au luat în calcul rutele alternative, sunt obligați să aștepte culoarea verde a semafoarelor provizorii montate la capete podului. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a atribuit contractul firmei SC TKT Tehnologii și Tensionări în Construcții SRL.
Restricțiile în trafic sunt instituite începând cu ora 20:00 a fiecărei seri, urmând a se încheia la 06:00, în următoarea zi. Autorizația pentru șantier este dată până în 21 septembrie, muncitorii fiind prezenți pe pod atât în timpul săptămânii cât și în zilele de weekend.
Pentru a se păstra o ordine și o fluență în trafic, pe timpul nopții, s-a instalat un sistem de semaforizare, care permite trecerea alternativă a autovehiculelor pe banda care rămâne deschisă. Toate aceste lucrări sunt efectuate cu autorizație de la IPJ Alba.
https://youtu.be/EPxj5hPGNXw
Pentru evitarea aglomerației se recomandă participanților la trafic folosirea rutelor alternative: Alba Iulia-Pâclișa-Vurpăr sau Alba Iulia-Drâmbar-Oarda.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a încheiat un contract în valoare de 522.800 de lei fără TVA cu singura firmă care s-a arătat interesată să execute lucrările de înlocuire a rosturilor de dilatație la podul pe DN1 peste râul Mureș, la intrare în Alba Iulia dinspre Sebeș.
Prin contractul încheiat, firma executantă – SC TKT Tehnologii și Tensionări în Construcții SRL trebuie să ofere 10 ani garanție pentru lucrare și se obligă să intervină de câte ori este solicitată pentru eventuale remedieri. Asta în condițiile în care numărul mașinilor care traversează zilnic județul Alba pe DN1 ajunge și la 50.000, între care o pondere foarte mare o au camioanele și mașinile grele.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat”
Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat” Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului este distrus de cei care exploatează lemne, la nici un an de la trecerea lui în administrarea comunei Șugag de la […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie