Apel umanitar INEDIT: Festival de Pianu (Speranță pentru Mihai), în 8 septembrie, prima ediție. Eveniment CARITABIL pentru un tânăr de 20 de ani din comună, diagnosticat cu leucemie
Un apel umanitar INEDIT a fost lansat de curând de un grup de oameni faini, cum au fost numiți, din comuna Pianu. Festival de Pianu – Speranță pentru Mihai, va avea loc în 8 septembrie, fiind la prima ediție. Evenimentul CARITABIL a luat naștere pentru un tânăr de 20 de ani din comună, diagnosticat cu leucemie, care are nevoie de o sumă de bani pentru a ajunge la tratament în Germania.
„Festival de Pianu! Sună bine, nu? Mai ales când ne gândim care este cauza și scopul organizării acestui festival.
CAUZA care a unit o grămadă de oameni faini pentru organizarea acestui eveniment, este Mihai-Alexandru Herberth. Are 20 de ani, iar în urmă cu aproximativ 2 luni a fost diagnosticat cu Leucemie acută limfoblastică cu celule T. Deja urmează un tratament în țară, însă are nevoie de un transplant de celule stem, care se poate face doar în Germania.
SCOPUL: Suma necesară acestui transplant este cuprinsă între 80000 € – 100000 €. Noi zicem că acest băiat minunat cu suflet bun, merită tot ajutorul nostru. Împreună o să reușim cu siguranță să îi SALVĂM viața!
Locația : lângă lac – în apropierea terenului de golf.
Program (pe scurt) :
Orele 16-19 – program cu muzică populară live
Orele 19-20 – trupă de cover-uri live
Orele 20-21 – concert Rock (2 trupe)
Orele 21-24 – DJ
Pe durata festivalului, pe lângă scenă și formațiile de mai sus, vom avea parte de următoarele :
Mici, virsli, balmoș, limonadă, bere la halbă, sucuri, cafea, plăcinte/langoși, pizza, aripioare picante, cartofi, siropuri, dulceață, ceaun, dar și activități pentru cei mici – pistoale cu apă, picturi pe față, plimbări cu UTV-ul.
PROFITUL fiecărui comerciant va fi donat pentru Mihai.
Menționez că toată lumea implicată în organizarea acestui eveniment (formații, comercianți, organizatori etc) o fac voluntar și din dragul de a ajuta și de a arăta că se poate face ceva frumos pentru o cauză nobilă.
O să actualizăm lista cu informații periodic, așa că stați cu ochii în patru.
Până la eveniment, nu uitați că puteți dona în conturile următoare :
Herberth Mihaela
RO79BRDE010SV39245810100 RON
RO17BRDE010SV53568130100 EUR
Vă așteptăm în număr cât mai mare, haideți să arătăm că uniți suntem mult mai puternici!”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare Un bărbat din Alba Iulia a reușit să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare