Vineri, 23 august – deschiderea oficială a Zilelor Municipiului Sebeș 2019
Vineri, 23 august – deschiderea oficială a Zilelor Municipiului Sebeș 2019
Vineri, 23 august 2019, grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” va găzdui, începând cu ora 10.30, evenimentul prin care se marchează deschiderea oficială a Zilelor Municipiului Sebeș. Această ediție în care ne sărbătorim orașul este dedicată împlinirii a 140 de ani de activitate ai Fanfarei din Petrești.
Citește și: Program Zilele Municipiului Sebeș 2019
Vă invităm la un eveniment dedicat întregii comunități, precum și oaspeților orașului. Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, va adresa salutul oficial delegațiilor din orașele înfrățite, va premia peste 60 de persoane – elevi cu rezultate foarte bune la examenele de evaluare națională și de bacalaureat, șefii de promoție din liceele sebeșene, sportivi, voluntari, persoane unice din viața de zi cu zi a urbei, precum și membrii Fanfarei din Petrești. Invitați speciali ai evenimentului sunt și membrii trupei de pop-opera, DISTINTO.
Muzeul Municipal „Ioan Raica” își invită oaspeții la vernisajul expoziției dedicate Fanfarei din Petrești. După-masa zilei de vineri aduce la Petrești, începând cu ora 17.00, lansarea cărții „Contribuții la monografia Fanfarei din Petrești”, proiect editorial susținut de Centrul Cultural „Lucian Blaga”.
Organizatorii evenimentului sunt: Primăria Municipiului Sebeș, Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.
Mulțumim sponsorilor care au ales să ni se alăture într-un parteneriat pentru a ne sărbători comunitatea. Sponsor oficial principal: STAR TRANSMISSION & STAR ASSEMBLY. Sponsori: Jidvei, Alpin 57 Lux, Romaqua Group Borsec, Livio Dario, Lincoln Plus, Lincoln Service, Profi, San Casa, Elis Pavaje, Kronospan, Farel.
Programul complet pe www.zilelesebesului.ro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc”
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc” Într-un domeniu tradițional dominat de bărbați, Tania Stanca, o tânără de 27 de ani, își face loc cu succes ca șofer de taxi în Alba Iulia. Tania este șofer de taxi de 1 an în Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul