FOTO, VIDEO| Știrea ta: Localnicii dintr-un sat din Munții Apuseni își strigă disperarea. Turmele de mistreți distrug culturile gospodarilor, provocând pagube semnificative
Un cititor ne-a trimis pe adresa redacției mai multe imagini cu ceea ce a rămas în urma unor turme de mistreți care au făcut ravagii în culturile oamenilor din satul Mușca din comuna Lupșa, în zona Munților Apuseni. Deși au fost organizate mai multe serii de pânde pentru a prinde sălbăticiunile, acestea nu au dat rezultat, oamenii trăind cu frica în sân că toată munca de peste an a acestora va ajunge să fie distrusă de animale. Nici măcar gardurile electrice nu reușesc să rezolve situația.
Culturile de porumb și cartofi ale localnicilor din comuna Lupșa, satul Mușca au de suferit din cauza mistreților care dau târcoale zonelor agricole. Pagubele sunt importante, ca să nu mai aducem aminte de timpul și efortul gospodarilor pentru a crește respectivele culturi, până în punctul în care acestea să fie recoltate. Din spusele localnicilor, pe mai multe loturi care se află în diferite puncte ale comunei și care însumează în total câteva sute de metri pătrați, animalele sălbatice au lăsat în urmă un peisaj dezolant.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/bWYksZlOdjQ/hqdefault.jpg)
Autoritățile locale au fost sesizate de cele întâmplate, organizându-se o grupă de vânătoare însă, din păcate, măsurile întreprinse nu au dat rezultate. Prevăzători, gospodarii și-au instalat garduri electrice, dar nici acestea nu sunt suficiente pentru a ține la distanță sălbăticiunile înfometate.
„S-a anunțat primăria, grupa de vânătoare. S-a organizat pândă, câteva seri la rând de către grupa de vânătoare până spre orele 24:00-01:00, dar fără rezultat. De asemenea, cetățenii au montat gard electric, însă nu are efect nici acesta. Ce e de făcut, oare?” se întreabă cititorul nostru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat”
Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat” Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului este distrus de cei care exploatează lemne, la nici un an de la trecerea lui în administrarea comunei Șugag de la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza