România – ultimul loc la turneul final Tennis Winter Cup Under 16
La faza finală a competiţiei Tennis Europe Winter Cups by HEAD Under 16, desfăşurată zilele trecute la Rochin, în Franţa, echipa României a pierdut toate jocurile susţinute şi a încheiat întrecerea pe locul al 8-lea. Din componenţa delegaţiei „tricolore” (căpitan Ionuţ Sturzu) a făcut parte şi cugireanul Alexandru Bogdan Borza (cel mai bun sportiv al judeţului Alba în anul 2011, legitimat la CSO Cugir), care a susţinut în total 6 jocuri, atât la simplu cât şi la dublu (o singură victorie). Dar iată rezultatele întregistrate de România: *0-3 cu Franţa (favorita nr. 1), Bogdan Borza – Quentin Halys 1-6, 4-6; Bogdan Borza/ Nicolae Frunză – Quentin Halys/ Johan Sebastian Tatlot 1-6, 1-6; *1-2 cu Marea Britanie, în disputa pentru locurile 5-6, Bogdan Borza – Julian Cash 4-6, 6-7 (3); Bogdan Borza/ Nicolae Frunză – Josef Dodridge/ Adam Glynn 3-6, 6-2, 10-5; *1-2 cu Cehia (nr. 3 pe tablou), în meciul pentru locurile 7-8: Bogdan Borza – Pavel Staubert 3-6, 2-6; Bogdan Borza/ Nicolae Frunză – Pavel Staubert/ Jaroslav Vondrasek 7-6(4), 3-6, 3-6.
Alexandru Bogdan Borza (antrenor la CSO Cugir Ioan „Dode” Păcurar) va împlini abia 15 ani în 5 aprilie şi din acest an a avansat la o categorie de vârstă superioară, după ce în 2011 a dominat tenisul de pe „Bătrânul continent” la categoria de vârstă 14 ani, fiind desemnat jucătorul anului în circuitul Tennis Europe. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, transfer la Unirea Dej, după ce a devenit campion cu Corona Brașov
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, transfer la Unirea Dej, după ce a devenit campion cu Corona Brașov După ce a devenit campion național cu Corona Brașov, tânărul voleibalist din Blaj Tudor Balu a semnat cu CS Unirea Dej, echipă ce are un nou antrenor grecul Nikolaos Gitzekos, după ce sezonul trecut a terminat pe poziția […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 32 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari