Atacantul albaiulian Zăgrean a semnat cu FC Timişoara
Andrei Zăgrean, atacantul albaiulian în vârstă de 24 de ani a ajuns la FC Timişoara, grupare cu care a semnat un contract valabil pentru patru ani şi jumătate. În trecut echipa de pe Bega l-a mai dorit în două rânduri, mai întâi în „perioada” Artimon, când fotbalistul era la FC Unirea în eşalonul secund, precum şi în urmă cu un an, în martie 2010, când Marian Iancu afirma că „am vrea să-i luăm pe Răduţ şi Zăgrean de la Internaţional, jucători pe care-i monitorizăm de mai mult timp”. Aflat în această iarnă foarte aproape de a ajunge la Alro Statina (ce-l aştepta la reunire), vârful ex-unirist trecut şi pe la Internaţional Curtea de Argeş şi FC Silvania Şimleu Silvaniei, se află în faţa unei mutări însemnate a carierei, dar deocamdată se va antrena cu echipa satelit, FC II Timişoara, unde l-a regăsit pe fundaşul Florin Ilie (18 ani), pierdut gratis de albaiulieni. „L-am transferat pe Zăgrean, am auzit doar lucruri frumoase despre el, însă va trebui să-l convingă pe Uhrin că merită să joace la Poli. El se va pregăti o perioadă cu echipa secundă, după un program bine stabilit, pentru a recupera decalajul fizic”, a declarat Gheorghe Chivorchian, directorul executiv al Timişoarei. „Sper să fie într-un ceas bun, practic a căzut norocul peste mine, nu mă aşteptam, a fost o surpriză şi pentru mine. Sper să nu dezamăgesc şi să mă ridic la nivelul pretenţiilor, dar în primul rând trebuie să mă pregătesc bine şi să ajung în lotul primei echipe”, a afirmat vârful albaiulian. FC Timişoara, echipă cu şanse la titlu (locul secund, neînvinsă, la 5 puncte de liderul Oţelul Galaţi) va pleca joi, 20 ianuarie în al doilea stagiu de pregătire, la Marbella (Spania), programat până în 3 februarie. După C. Cristea (22 ani, transferat de la FC Unirea Alba Iulia la Pandurii Tg Jiu) şi Mincă (26 ani, ajuns de la FC Braşov la CFR Cluj), Zăgrean este al treilea jucător originar din Cetatea Marii Uniri, ce şi-a schimbat clubul în această iarnă. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3