Schimburi de jucători între CS Zlatna şi Europa Alba Iulia
Alin Câmpean şi Bogdan Prodea pe Ampoi
Fotbalistul Bogdan Prodea (20 ani) jucător legitimat la Steaua II Bucureşti a acceptat propunerea venită de la CS Zlatna şi va evolua în retur, sub formă de împrumut, sub comanda lui Dorel Mureşan. Fotbalistul originar din Blaj a fost curtat în această perioadă şi de Europa Alba Iulia, unde l-a dorit fostul său antrenor Alin Hancăş. De asemenea, la divizionara terţă s-a întors atacantul zlătnean Alin Câmpean (22 ani), plecat în urmă cu un an la Dinamo II Bucureşti, grupare la care a evoluat în turul campionatului.
Aurarii au intrat de luni în cantonament centralizat la Zlatna, inclusiv B. Prodea şi A. Câmpean, însă pe lista despărţirilor s-au mai adăugat două nume: Andrea şi Farkaş, astfel că raportat la prima parte a stagiunii mai există numai 6 „supravieţuitori” (Budai, Cocârcă, I. Marian, Sucală, Kiraly şi M. Rusu).
- Cecălăcean şi Andrea la Europa
În ultima săptămână după „amicalul” de la Sebeş, CS Zlatna a renunţat la Arsene, Farkaş (opţiunea jucătorilor), Andrea şi Cecălăcean. De fapt ultimii doi au fost direcţionaţi spre Europa Alba Iulia (împrumut până la finele campionatului), de unde zlătnenii i-au luat ieri pe H. Marian şi R. David, cele două grupări închegând astfel o colaborare. De asemenea la „europeni” s-a întors Ponoran (testat de Pandurii II Tg Jiu), fiind înregimentat şi A. Gherman (actele primite tot de la CS Zlatna), însă achiziţionarea lui A. Tulea (Viitorul Biia) nu mai este de actualitate (jucătorul invocând motive personale). Altfel, miercuri, 1 februarie, de la ora 15.30, pe terenul 2 al Stadionului „Cetate” se va desfăşura întâlnirea de verificare dintre FC Unirea Alba Iulia şi CS Zlatna, iar Europa Alba Iulia va juca joi, 2 februarie, tot la ora 15.30, în deplasare cu Arieşul Turda. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României