FOTO/Pensionarii din Cugir și-au ales noua conducere pentru un mandat de doi ani. Nicolae Conțan a fost ales în funcția de președinte
Sala de conferințe a Centrului Cultural Cugir a găzduit luni, 10 decembrie a. c, Conferința Organizației Cugir a Pensionarilor Social – Democrați (OPSD), la care au luat parte peste 130 de delegați desemnați în cadrul ședințelor PSD organizate pe structura celor 19 secții de votare la nivel local.
Pe agenda dezbaterilor s-au aflat înscrise: Darea de seamă privind activitatea desfășurată de Biroul Organizației Pensionarilor Social – Democrați de la ultimele alegeri și până în prezent( raport prezentat de președintele Laurențiu Duma);
Alegerea președintelui, vicepreședinților și a membrilor noului birou pentru un mandat de doi ani. După alocuțiunile prezentate de către Mircea Trifan – președinte PSD Cugir, Julieta Isarie – președinta Organizației de Femei a PSD Cugir și Cornel Murg – vicepreședinte al Organizației Alba a PSD, s-a trecut la alegerea noului birou. În condițiile în care ing. Laurențiu Duma a refuzat să mai candideze pentru un nou mandat de președinte(din motive personale), s-a supus la vot o nouă candidatură pentru această funcție, în persoana lui Nicolae Conțan., singurul înscris pe lista de candidați la președinția organizației.
Delegații la conferință au ales prin vot deschis, un birou format din 21 de membrii: 1 președinte, 3 vicepreședinți, 1 secretar și 16 membri. În funcția de președinte a fost ales Nicolae Conțan, iar ca vicepreședinți: Laurențiu Duma, Gheorghe Schiau și Nicolae Herlea. Pentru funcția de secretar a fost votat Cornel Păștină. Toți delegații prezenți la reuniune au primit Diplome aniversare semnate de liderul național Liviu Dragnea și președintele OPSD Ion Popa.
Constantin PREDESCU
[nggallery id=6564]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României