Volei Alba Blaj încheie anul cu două meciuri de foc: cu CSM București și VK Prostejov | Sâmbătă, ultimul meci al anului, în „Timotei Cipariu”, cu Dinamo
Volei Alba Blaj mai susține trei partide în luna decembrie, toate putând fi catalogate drept “ultima”, în diverse conjuncturi: cu Dinamo (sâmbătă, 8 decembrie, de la ora 18.00) – ultima reprezentație internă în Sala “Timotei Cipariu”, derby-ul extern cu CSM București (vineri, 14 decembrie, ora 19.00, transmis în direct de Digi Sport) – ultimul joc din turul Diviziei A1 și, confruntarea din optimile Cupei CEV, cu VK Prostejov (miercuri, 19 decembrie, ora 18.00), manșa tur, în Sala “Transilvania” din Sibiu – ultimul joc al anului.
Mai mult ca sigur că VK Prostejov, câștigătoarea ultimelor 10 titluri în Cehia, va fi oponenta formației din “Mica Romă” în optimile de finală ale celei de-a doua competiții continentale, după ce, în turul “16”-imilor de finală s-a impus în deplasare, 3-0 cu Levski Sofia (returul se joacă în această seară).
Ajunsă în Cupa CEV după eliminarea șocantă de la Stuttgart, meciul de coșmar din Germania (0-4, după setul de aur) însemnând ratarea primului obiectiv al sezonului, pătrunderea pentru al 4-lea an la rând în grupele Champions League, Volei Alba Blaj este obligată să ridice nivelul evoluțiilor pentru a face față luptei dusă pe trei fronturi, lunile ianuarie și februarie din 2019 anunțându-se extrem de importante și încărcate. Primele meciuri din noul an vor fi în 16 și 19 ianuarie, la Galați, cu nou-promovata CSU Belor, în Cupa României, respectiv etapa a 10-a a Diviziei A1. Returul din Cehia, din Cupa CEV este prevăzut în perioada 22/24 ianuarie 2019, iar dacă va reuși calificarea în etapa viitoare reprezentanta României va întâlni în sferturile de finală (5/7 februarie – deplasare, 12/14 februarie acasă) învingătoarea din dubla Galatasaray Istanbul (dublu 3-0 cu CSM Târgoviște în “16”-imi) și Yenisei Krasnoyarsk (Rusia).
Revenind la confruntarea cu “tigroaicele”, este clar că și în această ediție lupta pe plan intern se va da între CSM București și Volei Alba Blaj, ce nu au contracandidate la medaliile de aur. În clasamentul la zi, cele două rivalele sunt despărțite de un singur punct, cel pierdut de campioana la zi lângă Turnul Chindiei. Volei Alba Blaj are maximum de puncte după runda a 7-a, cu Dinamo, sâmbătă, va fi un joc fără probleme, astfel că întâlnirea cu CSM București va decide câștigătoarea turului, derby-ul Diviziei A1 de săptămâna viitoare fiind programat înaintea duelurilor europene pe care le vor susține combatantele, gazdele – cu Dinamo Moscova (în Liga Campionilor, în 20 decembrie, acasă), oaspetele – cu VK Prostejov (în Cupa CEV, în 19 decembrie, la Sibiu). Echipa condusă de Ferhat Akbaș a cucerit eventul în sezonul precedent, punând capăt hegemoniei Blajului, care s-a revanșat însă în Champions League, devenind vicecampioana Europei, cu o performanță ce a intrat în istorie! Rămasă singura echipă din România în competiția supremă a voleiului feminin european, CSM București a reușit o victorie remarcabilă la debutul în Champions League, 3-1, în deplasare, cu KPS Chemik Police (din grupa E mai fac parte Fenerbahce și Dinamo Moscova).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României