REFERENDUM PENTRU FAMILIE: Satul din Alba în care prezența la vot a fost peste 165%. În zonă se află o mănăstire celebră
Prezența la vot la referendumul pentru familie în Valea Mănăstirii, comuna Râmeț, localitate în care află și celebra mănăstire, a fost de 165,21%, cea mai mare înregistrată în județul Alba.
Au votat 228 de alegători, dintre care 71 pe listele permanente, 149 pe listele suplimentare și 8 cu urna mobilă.
Au mai fost cazuri, în județul Alba, în care se fie depășit pragul de 100%. Spre exemplu, la secția de la Căminul Cultural din localitatea Sărtaș, ce aparține de Baia de Arieș, prezența a fost de 101,87%, în vreme ce la Căminul Cultural Izvoarele, comuna Livezile, prezența a fost de 103,77%, potrivit datelor oficiale.
Au fost și cazuri de localități în care prezența a fost foarte scăzută. De exemplu, la Beța, Lopadea Nouă, au votat doar 3,52 de alegători.
Potrivit Biroului Electoral de Circumscripție nr.1 Alba, la Referendumul pentru familia tradițională 2018 toate cele 439 de secții de votare s-au deschis la ora 7.00. Au fost așteptați la urne peste 300.000 de cetățeni înscriși pe listele electorale. Pe lângă aceștia orice persoană aflată în trecere prin județ a avut posibilitatea să voteze după ce a fost înregistrat pe lista suplimentară.
În județul Alba prezența la vot era de 22,67%. Au votat în total 70.989 de persoane (62.802 pe liste permanente, 7.384 pe liste suplimentare și 803 cu urna mobilă). În mediul urban au votat 39.984 persoane, iar în mediul rural 31.005.
La nivel naţional era de 20,41 %, potrivit raportării Biroul Electoral Central. Au votat în total 3.731.704 persoane (3.276.754 pe liste permanente, 408.637 pe liste suplimentare și 46.313 cu urna mobilă).
Referendumul nu va fi validat
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari